Jak osiągnąć work-life balance, gdy pracujesz zdalnie?
 

Jak osiągnąć work-life balance, gdy pracujesz zdalnie?

Dodano 11 stycznia 2017 w kategorii Praca zdalna

Czy znalazłeś już swój work-life balance? Zachowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym rzadko jest łatwe, a jeszcze trudniejsze staje się wówczas, gdy pracę wykonujemy zdalnie, szczególnie w domu.

Gdy pracujemy w tradycyjnym biurze, dostanie się do niego wymaga opuszczenia domu i zmiany otoczenia, a to oznacza, że trzeba również przygotować się do wyjścia (choćby ubrać i uczesać) oraz mentalnie przestawić z trybu domowego na funkcjonowanie w grupie społecznej. Czasem – szczególnie w poniedziałkowy poranek – bywa to dla nas sporym wyzwaniem, ale z drugiej strony, konieczność opuszczenia swojej „strefy komfortu” ułatwia oddzielenie spraw zawodowych od prywatnych.

Praca w domu oznacza natomiast, że znika większość barier, jakie mogłyby oddzielić nasz świat osobisty od zawodowego. Gdy budzimy się rano, praktycznie już jesteśmy w miejscu pracy, a przed laptopem da się przecież pracować nawet w łóżku. Problem w tym, że w takich warunkach możemy mieć problem z koncentracją, a gdy jeszcze co jakiś czas przypomnimy sobie o takich sprawach jak konieczność wstawienia prania lub nakarmienia kota, o jakimkolwiek balansie możemy zapomnieć. Dodajmy, że pracując w domu można mieć też problem przeciwny – gdy wpadniemy w wir pracy, wystarczy w nieskończoność powtarzać sobie hasło „jeszcze tylko trochę” i w efekcie zaniedbywać czas dla siebie.

Co więc możemy zrobić, aby choć zbliżyć się do równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym? Przede wszystkim warto postawić to sobie za cel, a następnie wziąć pod uwagę poniższe możliwości.

Oddziel przestrzeń pracy od prywatnej

Nie pracuj w łóżku. Nie pracuj w piżamie. A jeśli możesz sobie na to pozwolić – nie pracuj w tym pomieszczeniu w domu, które najbardziej kojarzy Ci się z wypoczynkiem . Najważniejsze jednak, abyś wydzielił sobie pokój lub choćby kąt do pracy. Postaraj się, aby większość obowiązków zawodowych wykonywać właśnie w tym miejscu. Spróbuj zorganizować przestrzeń wokół miejsca, w którym siedzisz, niczym małe biuro – to tam przechowuj dokumenty i inne rzeczy związane z pracą.

Oddziel czas pracy od czasu odpoczynku

Jeśli postanowiłeś, że przez najbliższe dwie godziny będziesz pracować nad projektem, postaraj się w tym czasie autentycznie poświęcić tylko temu zadaniu. Jeśli uważasz, że najlepiej pracuje  Ci się – tak jak w biurze – w ustalonych godzinach, to także może być dobry pomysł. Pamiętaj jednak, by poważnie traktować ustalenia z samym sobą. Nie musi to wcale oznaczać, że wyjątki są niedopuszczalne. Jeśli któryś z domowników prosi Cię o pilną pomoc w jakiejś sprawie, śmiało, możesz przerwać na chwilę pracę – nie pozwól jednak, aby przeszkadzano Ci nieustannie, dezorganizując Twoją pracę.

Skoro jednak poruszamy temat równowagi, zwróć uwagę również na odpoczynek. Tak samo jak nie należy zajmować się sprawami prywatnymi w czasie pracy, tak również czas na relaks i odpoczynek nie powinien być przerywany sprawami zawodowymi. I znowu – jeśli czekasz na ważny telefon, odebranie go po godzinach pracy nie będzie zbrodnią. Nie pozwól jednak, aby wyjątki stały się regułą.

W czasie przeznaczonym na odpoczynek staraj się nie tylko nie wykonywać zadań związanych z pracą, ale też nie myśleć o pracy. Aby to sobie ułatwić, zainteresuj się technikami relaksacyjnymi, medytacją, czy choćby sięgnij po interesującą książkę (ale nie po podręcznik z branży, w której pracujesz!).

Zaplanuj swój odpoczynek

W zachowaniu równowagi może też pomóc planowanie swojego wypoczynku. Zorganizuj swój czas wolny – zaplanuj kino, zapisz się na kurs tańca, wykup karnet na basen lub fitness. Dzięki temu trudniej będzie ci z tego zrezygnować, nawet jeśli pojawi się pokusa, by ulec presji projektów w czasie zaplanowanym jako czas dla Ciebie.

Możesz też wyznaczyć sobie – np. w weekendy – czas zupełnego odpoczynku od telefonu i komputera. Jeśli na co dzień są to Twoje podstawowe narzędzia pracy, lepiej, by nie wypełniały również większości czasu wolnego.

Spróbuj pracy zdalnej poza domem

A może czujesz się zmęczony pracą w domu? Jeśli nie chcesz siedzieć samotnie w czterech ścianach, przenieś się w miejsce, w którym spotkasz innych ludzi. Zabierz laptop np. do kawiarni  – zmiana otoczenia sprzyja twórczym pomysłom i pomaga nabrać dystansu do bieżących spraw.

Część pracy możesz wykonywać także w przestrzeni coworkingowej. W miejscu, w którym możesz wynająć biurko do pracy, spotkasz się z innymi ludźmi pracującymi w trybie podobnym do Twojego. Otworzysz się na nowe kontakty, wymienisz swoją wiedzą z innymi, a przez to poczujesz się również lepiej zmotywowany. W centrum coworkingowym możesz pracować sporadycznie, gdy akurat będziesz mieć ochotę, ale możesz także zarezerwować biurko dla siebie np. na jeden dzień w tygodniu lub na 2-3 godziny każdego dnia.

Pracując częściowo poza domem, uzupełnisz swoje życie zawodowe o te elementy, których może Ci brakować podczas pracy w domu.

Work-life balance nie musi być idealny

Jeśli dążysz do tego, by zachować życiową równowagę, zwróć uwagę na fakt, że większa efektywność w pracy oznaczać będzie więcej czasu na życie osobiste, a aktywność (w tym aktywność fizyczna), podejmowana w czasie wolnym, pozytywnie wpłynie na Twoją energię w pracy. Generalnym celem jest przede wszystkim znalezienie zdrowego kompromisu pomiędzy obowiązkami a przyjemnościami. A zadowolenie z jakości Twojego życia będzie rosło, gdy nie będziesz popadać w skrajności.

Pamiętajmy również o tym, że nie istnieje coś takiego, jak równowaga idealna. W codziennej praktyce trudno całkowicie odizolować od siebie sprawy pracy i wypoczynku. Te dwa światy nie są wrogimi przeciwieństwami, ale nawzajem się przenikają, uzupełniają i oddziałują na siebie. Jednak ustawiając odpowiednie granice, praca nie będzie stanowiła przeszkody dla wypoczynku, a relaks nie zablokuje efektywności.

Zostaw komentarz

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić