Pracujesz w domu? Stwórz sobie domowe biuro.
 

Pracujesz w domu? Stwórz sobie domowe biuro.

Dodano 21 grudnia 2016 w kategorii Praca zdalna

Praca w domu stanowi świetne rozwiązanie dla wielu osób, ale wymaga dobrej organizacji pracy, a także wydzielenia miejsca, które będzie służyło wyłącznie wykonywaniu obowiązków zawodowych. Dobrze przygotowane domowe biuro będzie sprzyjać efektywności.  

Dom przeważnie nie jest miejscem sprzyjającym pracy – to miejsce, w którym wypoczywamy i spędzamy czas z najbliższymi. Problemem może być także obecność w ciągu dnia innych domowników a nawet domowych zwierząt, które trzeba nakarmić lub wyprowadzić na spacer.

Dlatego tak ważne jest, aby w swoim domu wyznaczyć oddzielne miejsce, które stanie się domowym biurem i zarazem Twoim azylem oddzielającym pracę od życia prywatnego. Ustal z domownikami jedną ważną zasadę – jeśli przebywasz w swoim domowym biurze, oznacza to, że jesteś w pracy i – poza najbardziej awaryjnymi sytuacjami – nie wolno Ci przeszkadzać.

Miejsce na domowe biuro

W sytuacji idealnej, na domowe biuro najlepiej przeznaczyć gabinet, a więc osobny pokój, który może stać się biurem Twojej jednoosobowej firmy czy też własnym królestwem freelancera. Jeśli dysponujesz takim pomieszczeniem, wówczas to tam powinieneś przechowywać całą dokumentację związaną ze swoją pracą. Najlepiej też, abyś nie korzystał z tego pokoju w czasie wolnym.

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na wydzielenie pokoju tylko od pracy, wybierz pokój, który w ciągu dnia nie jest używany przez współmieszkańców i w którym możesz zamknąć drzwi. Jeśli i to nie jest możliwe, domowe biuro możesz urządzić np. w części salonu (pokoju gościnnego) – o ile w godzinach Twojej pracy nie będzie tam innych domowników. Ważne jednak, aby ten fragment przestrzeni był zarezerwowany tylko dla Ciebie i najlepiej, by służył wyłącznie pracy.

Przy okazji warto wspomnieć także o innej możliwości. Jeśli nie chcesz lub nie możesz pracować w domu, możesz zainteresować się coworkingiem.

Biurko i przestrzeń robocza

Podstawą Twojego domowego biura powinno być biurko, przy którym będziesz mógł wygodnie usiąść, by korzystać z komputera. Pamiętaj jednak, że potrzebujesz także miejsca na przybory do pisania, notatnik, a pewnie także na inne dokumenty.

Jeśli masz mało miejsca, wybierz biurko kompaktowych rozmiarów, ale z licznymi szufladami i szafkami. Pomyśl też o zawieszeniu półek nad biurkiem. Jeśli dysponujesz większą ilością miejsca, sprawdzić może się szeroki blat (dostępny choćby w Ikea), który dodatkowo może pełnić funkcję wygodnej półki np. na drukarkę i segregatory. Pod blatem można ustawić tzw. kontenery biurowe, czyli wygodne szafki z szufladami na kółkach.

Ważne, abyś podczas wykonywania pracy, wszystkie potrzebne Ci przedmioty i dokumenty miał w zasięgu wzroku i rąk. Najlepiej, jeśli nie będziesz musiał wstawać od biurka tylko po to, aby włączyć drukarkę, obsłużyć skaner lub sięgnąć po potrzebny dokument. Może Ci się wydawać, że przejście kilkunastu kroków po segregator nie zajmie dużo czasu, ale pomyśl o tym nie w skali dnia lub miesiąca, lecz np. w skali roku. Na dobrze przygotowanym stanowisku biurowym wszystko, co potrzebne, powinieneś mieć blisko siebie.

Wygodne krzesło

Domowe biuro wymaga wygodnego krzesła. I nie jest to błahostka! Od tego, na jakim krześle będziesz spędzał około 8 godzin każdego dnia, zależeć może stan Twojego zdrowia. Krzesło, które jest ergonomiczne, pozwala przyjąć kręgosłupowi pozycję litery „S” i umożliwia mu dobre podparcie. Jeśli natomiast w domowym biurze będziesz miał złe krzesło, narazisz się na ryzyko wielu schorzeń mięśni i kręgosłupa, a nawet problemów z krążeniem, żylaków i bólów głowy.

W biurze, nawet tym domowym, potrzebne Ci będzie krzesło obrotowe, posiadające możliwie szeroki zakres regulacji. Oparcie powinno sięgać powyżej łopatki. Dobre krzesło powinno posiadać podłokietniki oraz uwypuklenie na wysokości części lędźwiowej kręgosłupa. Najlepsze krzesła mają regulacje wysokości oparcia, odchylenia oparcia, wysokości siedziska, głębokości siedziska, szerokości siedziska, zagłówka i podłokietników.

Przed zakupem najlepiej oczywiście usiąść na wybranym krześle i spróbować ustawić je w taki sposób, by Twoje ciało przybrało zdrową, a przy tym wygodną pozycję. Zwróć też uwagę na materiał użyty do wypełnienia siedziska, bo to od niego będzie zależał w dużym stopniu Twój codzienny komfort.

Gdy masz już przygotowane odpowiednie miejsce do pracy w domu, czas pomyśleć o efektywnej organizacji pracy w domowym biurze. O tym jednak – w naszym kolejnym artykule.

 

Zostaw komentarz

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić