Jak możesz siebie zmotywować, gdy pracujesz zdalnie?
 

Jak możesz siebie zmotywować, gdy pracujesz zdalnie?

Dodano 25 stycznia 2017 w kategorii Praca zdalna

Jeśli pracujesz zdalnie, jesteś szczególnie narażony na brak motywacji. Dlaczego? Ponieważ sam jesteś sobie szefem – sam planujesz swój czas i sam siebie rozliczasz z wykonanych zadań. A z samym sobą negocjuje się znacznie łatwiej niż z drugą osobą.

Brak motywacji do pracy może wynikać z wielu różnych przyczyn. Ta najczęstsza to brak dyscypliny, który w skrajnej postaci bywa nazywany prokrastynacją. Odkładanie wszystkiego na ostatnią chwilę to jednak tendencja bardziej długotrwała niż okresowy spadek motywacji.

Przeczytaj też:

Jeśli nie możesz zabrać się za pracę, przyczyn tego stanu rzeczy możesz poszukać w codziennej rutynie, przepracowaniu, ale też np. w przesadnym dążeniu do perfekcji. Właściwie można powiedzieć, że znalezienie źródła problemu może wskazać jego rozwiązanie. Przełamanie rutyny (np. zastąpienie na kilka godzin pracy przy biurku w domu, pracą na coworkingu), zasłużony odpoczynek lub życzliwsze spojrzenie na własne osiągnięcia to skuteczne sposoby na odnalezienie zagubionego zapału do pracy.

Spróbuj także skorzystać z poniższych propozycji.

Gdy nie wiesz co robić, rób cokolwiek

Jeśli czujesz, że praca Ci „nie idzie”, zamiast walczyć z tym nieprzyjemnym stanem, spróbuj go zignorować. Dotarcie do przyczyn zostaw sobie na później, teraz natomiast skup się na wykonaniu prostych czynności. Spróbuj działać pomimo braku motywacji – a zacząć możesz od najbardziej rutynowych zadań. Może się okazać, że najtrudniej jest Ci ruszyć z miejsca. Gdy już to zrobisz, wykonywanie kolejnych czynności stanie się łatwiejsze i być może wkrótce odzyskasz utraconą chęć do pracy.

Pracuj spokojniej, ale dokładniej

Sugestia, abyś zwolnił w sytuacji, gdy brakuje Ci motywacji, może się wydawać paradoksalna – szczególnie wówczas, gdy czujesz się przygnieciony palącymi terminami. Możliwe jednak, że tym, co najbardziej blokuje Cię w pracy, jest poczucie presji.

Presja sprawia, że tracisz twórczy zapał – musisz pracować dużo, szybko, ale w takich warunkach ilość staje się ważniejsza od jakości. W praktyce wielozadaniowość rzadko się sprawdza, dlatego zamiast wymagać od siebie niemożliwego, spróbuj skupić się na jednym zadaniu. Pozostałe – wraz z towarzyszącą im presją – odsuń na później.

Skoncentruj się na jednej rzeczy w jednym czasie i postaraj się wykonać ją dobrze. Jest bardzo prawdopodobne, że jeśli będziesz pracował w taki sposób, w efekcie wykonasz więcej zadań w krótszym czasie, a więc będziesz pracował efektywniej.

Najważniejsze jednak, że realizując swoje obowiązki spokojniej, przypomnisz sobie o tym, co lubisz w swojej pracy. A wraz z poczuciem satysfakcji, wróci także Twoja motywacja.

Nagradzaj siebie za sukcesy

Słowo „sukces” może kojarzyć się z osiągnięciami na miarę Oskara lub przynajmniej miejsca na podium w lokalnym maratonie. Tak naprawdę jednak każdy z nas codziennie osiąga swoje małe i trochę większe zwycięstwa. Do tych niewielkich, ale wartych zauważenia, należeć może choćby zrealizowanie wszystkich zadań zaplanowanych na dany dzień. Większym może być pozyskanie nowego klienta lub zdobycie kolejnego zlecenia.

Ważne, abyś nie przechodził obok podobnych zdarzeń w taki sposób, jakby były one czymś oczywistym i mało znaczącym. Tylko od Ciebie zależy, jaką rangę nadasz swoim codziennym doświadczeniom. To natomiast będzie miało duży wpływ na poziom Twojej energii i motywacji.

Jeśli docenianie własnych osiągnięć sprawia Ci trudność, ustal z góry, co mógłbyś zaliczyć do kategorii drobnych, a co do grupy większych sukcesów. Następnie wyznacz sobie nagrody – małe, symboliczne, za osiągnięcia dnia codziennego oraz większe za te bardziej znaczące.

Pamiętaj jednak, by nagrody te faktycznie stanowiły dodatkowe przyjemności, na które w innym przypadku byś sobie nie pozwolił. Np. gdy zdobędziesz nowego klienta, uczcij to wyjściem do restauracji, do kina czy choćby przeznaczeniem dodatkowego czasu na swoje hobby. Bądź przy tym uczciwy wobec siebie – bez względu na to, czy obiecałeś sobie dłuższą przerwę w pracy, wieczór z ulubioną płytą, karnet na siłownię czy wyjazd w góry – koniecznie dotrzymaj słowa.

Jeśli to nie pomoże, wróć do podstaw. Pomyśl o tym, czym się zajmujesz i dlaczego to robisz. Co stanowiło Twoją motywację, kiedy zaczynałeś swoją pracę zdalną? I w końcu, przemyśl, jakie zmiany musiałbyś wprowadzić, aby odświeżyć swój zapał.

Zostaw komentarz

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić