Praca zdalna efektywniejsza niż w biurze
 

Praca zdalna efektywniejsza niż w biurze

Dodano 19 listopada 2014 w kategorii Praca zdalna

Pracując w domu lub w coworkingu możesz osiągnąć lepszą efektywność niż pracując w firmowym biurze. To możliwe, ale pod warunkiem, że pułapek biurowych nie zastąpisz pułapkami domowymi.

Rezygnujesz z pracy biurowej na rzecz pracy zdalnej? To bardzo dobry moment na pozbycie się złych nawyków i wyrobienie sobie nowych zwyczajów, sprzyjających bardziej efektywnej pracy. Dzięki temu będziesz mógł analogiczne zadania wykonać w krótszym czasie, a zaoszczędzony czas „wydać” (niczym zaoszczędzone pieniądze!) na przyjemności.

Wrogowie efektywności w biurze            

Zacznij od ustalenia, co utrudniało Ci wykonywanie obowiązków podczas pracy w firmie. Być może zdarzało się, że w biurze musiałeś zostać po godzinach, choć zadania były możliwe do wykonania w ciągu 6 lub 7 godzin. Dlaczego więc siedziałeś nad nimi 9, 10 lub 11 godzin?

Możliwości jest wiele. Oto kilka z nich:

 • Brak motywacji do szybszego zakończenia pracy. Pamiętasz te dni, w których po pracy miałeś prywatne spotkania, których nie mogłeś się doczekać? Wtedy pewnie udawało Ci się wyrobić na czas ze wszystkimi obowiązkami! Jeśli jest coś, na co czekasz, stanowi to nagrodę, dzięki której łatwiej możesz się zmobilizować.
 • Pogaduszki. Rozmowy przy biurku, plotki w firmowej kuchni, wyjście na papierosa – w biurze istnieje wiele możliwości, aby czas spędzić na czymś znacznie przyjemniejszym niż praca. Jeśli te krótkie przerwy połączysz ze sobą, może się okazać, że zajmowały w sumie godzinę lub dwie godziny dziennie.
 • Zebrania. Nie zawsze są konieczne, nie zawsze wynika z nich wiele, ale w niektórych firmach są częste i długotrwałe. Niestety, odciągają od pracy na znacznie dłużej niż na sam czas trwania spotkania.

„Przeszkadzacze” w domu

Jeśli zaczynasz pracować zdalnie, masz szansę pokonać tych powyższych „pożeraczy” czasu. Sam fakt, że możesz wcześniej zakończyć pracę i nie musisz siedzieć minimum 8 godzin przed komputerem, może być skutecznym motywatorem do bardziej zaangażowanej i skupionej pracy.

Pogaduszki zazwyczaj odpadają – o ile uda Ci się powstrzymać o częstych telefonów czy też czatowania w internecie. Kolejna korzyść to zazwyczaj brak czasochłonnych zebrań. Są jednak nowe pokusy, silniejsze niż w przypadku pracy w biurze.

 • Portale społecznościowe – teraz, kiedy masz niczym nieograniczony dostęp do internetu, możesz spędzać na nich znacznie więcej czasu niż planowałeś. A na Facebooku i innych portalach bardzo łatwo stracić poczucie czasu.
 • Maile. Co minutę odświeżasz pocztę, by sprawdzić, czy nie przyszła nowa wiadomość? A gdy już nadejdzie, przerywasz dotychczasową pracę, by natychmiast odpisać? To bardzo nieefektywne.
 • Obowiązki domowe. Jeśli w domu nie przebywasz sam, bardzo trudno będzie Ci przekonać innych domowników, że naprawdę „jesteś teraz w pracy”. Wciąż będziesz słyszał prośby o to, by przerwać chociaż na chwilę, a czasem także, abyś w godzinach pracy załatwił coś np. w urzędzie lub wyskoczył do sklepu po pilne zakupy.

Co więc możesz zrobić, aby praca zdalna była bardziej efektywna niż praca w biurze?

 1. Odpowiadaj na maile zbiorczo, raz na kilka godzin. W pozostałym czasie nie zaglądaj do skrzynki pocztowej!
 2. Telefony wykonuj także seriami, w określonych przedziałach czasowych. Nie dzwoń tylko po to, żeby „pogadać”, dopóki nie wykonasz pracy zaplanowanej na dany dzień.
 3. Jeśli tylko możesz, spotkania służbowe planuj na początek lub zakończenie dnia pracy – nie rozdzielaj swoich obowiązków spotkaniami w ciągu dnia.
 4. Całkowity zakaz zaglądania do internetu raczej się nie sprawdzi. Lepiej zrobisz, jeśli na Facebooka i inne portale także po prostu wyznaczysz określony czas.
 5. Jeśli nie chcesz, by inni domownicy przeszkadzali Ci w pracy, skutecznym rozwiązaniem może być zastąpienie biurka w domu, biurkiem w przestrzeni coworkingowej. Dzięki temu wyjdziesz z domu i poznasz innych ludzi, którym podobnie jak Tobie zależy na efektywnej pracy.
 6. Jeśli uda Ci się skończyć pracę przed czasem, doceń to! Nie bierz się wtedy za inne zadania z myślą, że wykonasz obowiązki na dzień następny, ale daj sobie wolne, na które zasłużyłeś.

Satysfakcja z szybko i dobrze wykonanych zadań może stać się cenną motywacją na przyszłość. Zadbaj o to, by uzyskany w ten sposób czas wolny spędzić w sposób, który lubisz. Niech będzie to dla Ciebie nagrodą.

Czy jest coś, co motywuje Cię do bardziej zaangażowanej i efektywnej pracy, a czego nie znalazłeś w tym artykule? Czekamy na Twój komentarz!

Informacje przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu zapisów art. 66. Kodeksu Cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.) i nie dotyczą sprzedaży podmiotów, o których mowa w art. 151 KSH (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych).

Zostaw komentarz

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić