Spełnij marzenie o niezależności
 

Spełnij marzenie o niezależności

Dodano 20 maja 2015 w kategorii Praca zdalna, Startup

Czy kiedykolwiek marzyłeś o niezależności? I co to właściwie znaczy? Definicji może być wiele, ale prawdopodobnie w żadnej nie zmieści wariant pracy w ściśle określonych godzinach, przez pięć dni w tygodniu w biurze.

Timothy Ferriss napisał książkę pt. „4-godzinny tydzień pracy”, w której z typowym dla amerykańskich poradników optymizmem zapewnia, że wystarczy tylko chcieć, by zarabiać mnóstwo pieniędzy prawie zupełnie nie pracując. Książka ta wielokrotnie wskakiwała na rozmaite listy bestsellerów ponieważ pozornie daje ona prostą receptę na spełnienie marzeń o niezależności. Ciekawe, ilu czytelników naprawdę wprowadziło tę receptę w życie…

Tak naprawdę jednak istotą niezależności nie jest to, aby w ogóle nie pracować lub tym bardziej – nic nie robić. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że bezczynność nie uszczęśliwia. Gdy już odpoczniesz od pracy, zaczynasz marzyć o wyzwaniach, aktywności, a pod tym względem obowiązki zawodowe trochę się jednak przydają.

Nie licz, że prawdziwe zadowolenie da Ci sytuacja, w której będziesz mógł pracować kilka godzin tygodniowo. Wolność to nie sytuacja, w której nie masz obowiązków ani zobowiązań, ale sytuacja, w której:

  • pracujesz gdzie chcesz,
  • pracujesz kiedy chcesz,
  • pracujesz jak chcesz.

Nie myśl więc o tym, jak przestać pracować, ale poszukuj takich rozwiązań, które dadzą Ci więcej swobody.

To, czego potrzebujesz, to:

  • elastyczny wybór miejsca pracy,
  • elastyczny czas pracy,
  • elastyczny sposób wykonywania obowiązków.

 

1)    Miejsce pracy

W sytuacji idealnej pracujesz tam, gdzie chcesz. Masz ochotę przedyskutować coś ze współpracownikami – jedziesz do siedziby firmy. Masz potrzebę popracować w skupieniu i odosobnieniu – zostajesz w domu. Chcesz pobyć z innymi ludźmi, ale niekoniecznie widzieć się z szefem – decydujesz się na wizytę w centrum coworkingowym. Pracodawca rozlicza Cię z tego, co robisz, a nie gdzie jesteś.

2)    Czas pracy

W odniesieniu do czasu pracy, jest podobnie. Ważne jest, aby obowiązki zostały wykonane, a to, jak dużo czasu Ci to zajmie, to już Twoja sprawa. Oczywiście pracodawca powinien oszacować ilość pracy stosownie do etatu, na jakim jesteś zatrudniony, ale jeśli wykonasz pracę szybciej, to już Twój zysk. Czasem możesz wstać o świcie, a popołudniu zrobić sobie wycieczkę za miasto. Innym razem możesz iść w środku dnia do kina, na kręgle czy na zakupy, a pracą zająć się wieczorem. Czy nie na tym właśnie polega wolność?

3)    Sposób pracy

Jeśli liczą się efekty, nie jest istotne, w jaki sposób coś wykonujesz. W pewnym zakresie mogą obowiązywać Cię określone procedury, ale generalnie raport możesz przygotowywać zarówno siedząc za biurkiem, jak i leżąc na plaży. Pracę możesz sobie dowolnie dzielić, wspierać się rozmaitymi aplikacjami itd. Jeśli nikt nie stoi nad Twoją głową i nie mówi, jak coś masz robić, możesz poczuć więcej swobody.

Czy to tylko marzenia? Mrzonki? Niekoniecznie. Na pewno w wielu przedsiębiorstwach i w wielu zawodach taka zupełna wolność nie jest możliwa. Coraz częściej jednak firmy stawiają na elastyczność, umożliwiając pracownikom pracę zdalną czy też wprowadzając ruchomy czas pracy.

Nie da się jednak ukryć, że marzenie o niezależności najłatwiej będzie Ci spełnić, jeśli rozpoczniesz własną działalność gospodarczą. Jako freelancer możesz robić co chcesz, gdzie chcesz, jak chcesz i jeszcze zarabiać więcej niż na etacie! Czy nie jest to przyjemna perspektywa?

Aby jeszcze ułatwić sobie życie, możesz skorzystać z usług wirtualnego biura i coworkingu w Warszawie oferowanego przez Gold Place. Dzięki nim bycie przedsiębiorcą elastycznym i niezależnym stanie się jeszcze prostsze! Nie mówimy więc tutaj o jakichś nierealnych fantazjach, ale o czymś, co jest do zrobienia. Jeśli zdecydujesz się na pierwszy krok, drugi przyjdzie już łatwiej.

Czy jest coś, co powstrzymuje Was od zrealizowania takiego scenariusza?

 

Zostaw komentarz

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić