Praca w podróży – wykorzystuj wolne chwile
 

Praca w podróży – wykorzystuj wolne chwile

Dodano 8 marca 2017 w kategorii Praca zdalna

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile czasu w ciągu miesiąca lub w skali roku zajmują Ci pozornie bliskie dojazdy (np. do klientów) oraz dłuższe podróże związane z Twoją pracą? Jeśli często jesteś w ruchu, pomyśl o tym, jak lepiej mógłbyś wykorzystać czas spędzany m.in. w autobusie, pociągu lub na lotnisku.

Dojazd na spotkanie z klientem, na szkolenie, targi, konferencję – dziś mnóstwo osób dużą część czasu pracy spędza w podróży. W szczególności dotyczy to przedsiębiorców i freelancerów. Niektórzy przemieszczają się głównie w granicach jednego miasta, inni jeżdżą po całym kraju, a są przecież i tacy, którzy usiłują łączyć pracę zdalną z dalekimi podróżami.

Bez samochodu zrobisz więcej

Wielu z tych, którzy pokonują stosunkowo niewielkie odległości, świadomie (i nie z powodów finansowych), zamienia wygodny samochód na taksówkę, autobus lub pociąg. Robią tak, ponieważ wtedy czas dojazdu do celu mogą wykorzystać na efektywną pracę.

Pracuj, zamiast czekać

Pracować można nie tylko w środkach transportu, ale także czekając na dworcu lub lotnisku, czy też wpadając między dwoma spotkaniami do kawiarni na małą czarną. Pomyśl, jakie jeszcze sytuacje, które dotychczas spędzałeś bezproduktywnie, mógłbyś wykorzystać na szybsze uporanie się z obowiązkami.

Zyskaj czas dla siebie

Rzecz nie w tym, by każdą wolną chwilę poświęcać obowiązkom, ale by sprawniej wykonać pracę i w ten sposób zaoszczędzić więcej czasu dla siebie. Np. jeśli dużą część zadań wykonasz w podróży, po dotarciu do odległego miasta będziesz mógł zająć się jego zwiedzaniem, zamiast siedzieć z laptopem w pokoju hotelowym.

Zacznij od prostych spraw

Aby jednak było to możliwe, warto się dobrze przygotować. Przede wszystkim warto przemyśleć, jakie zadania można w ogóle wykonywać w taksówce, na lotnisku czy w samolocie. Choć wiele zależy od indywidualnych preferencji (np. niektórym lepiej pracuje się w ciszy, innym przy muzyce, a jeszcze innym pomaga hałas typowy dla miejsc publicznych), generalnie możemy zakładać, że w podróży łatwiej wykonywać zadania proste i rutynowe niż takie, które wymagają szczególnie dużej koncentracji uwagi.

Podróż jako źródło motywacji

Bez względu na branżę, podczas podróży na pewno można przynajmniej posegregować maile, odpowiedzieć na niektóre z nich, popracować nad planami i doprecyzowaniem rozmaitych pomysłów. Są jednak tacy, którzy w pociągu potrafią sporządzić raport, napisać artykuł czy też wykonać wiele innych, dość czasochłonnych i wymagających dużej uwagi zadań.

W dodatku, w podróży działają sprawniej, ponieważ przewidywany czas przejazdu może stanowić motywację, aby zadanie ukończyć w określonym przedziale. Możesz np. ustalić sam ze sobą, co zrobisz, zanim dojedziesz do konkretnej stacji. A jeśli na dworcu lub lotnisku wstąpisz na kawę, daj sobie np. 40 minut na wykonanie kolejnego zadania.

Planuj – jeszcze przed podróżą

I jeszcze jedno. Z planowaniem pracy nie czekaj do chwili, w której znajdziesz się w taksówce lub na lotnisku. Plan pracy przygotuj jeszcze przed wyjściem z domu. Dzięki temu będąc już w miejscu, w którym możesz trochę popracować, od razu zaczniesz wykonywać punkt po punkcie, bez zastanawiania się, jak mógłbyś ten czas wykorzystać.

Nie poprzestawaj na jednej próbie

Mówi się, że praktyka czyni mistrza – z pewnością tak jest również w tym przypadku. Im częściej będziesz pracował w podróży, tym więcej spraw będzie Ci się udawało załatwić jeszcze zanim osiągniesz punkt docelowy. Zacznij więc od rzeczy prostych, a podczas kolejnych wyjazdów próbuj dodawać zadania wymagające większej koncentracji. Pracy w podróży – jak wszystkiego – trzeba się po prostu nauczyć.

Zostaw komentarz

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić