Pracuj w Polsce, zarabiaj za granicą
 

Pracuj w Polsce, zarabiaj za granicą

Dodano 1 marca 2017 w kategorii Praca zdalna

Czy chciałbyś zarabiać według stawek obowiązujących w Europie Zachodniej, Stanach Zjednoczonych czy Skandynawii? Nie, nie musisz w tym celu emigrować. Dzięki pracy zdalnej zdobędziesz nowe doświadczenia, udoskonalisz znajomość języka obcego, a przy tym odniesiesz większe korzyści finansowe ze swojej pracy.

Przeczytaj też:

Opłacalność

Pracując w Polsce, ale dla zagranicznych klientów, odnosisz podwójne korzyści finansowe. Korzyść pierwsza to stawki za Twoje usługi, na które nie mógłbyś liczyć, pracując dla polskich zleceniodawców. Korzyść druga – niższe koszty życia w Polsce niż w kraju, w którym zarabiasz. W efekcie to samo zlecenie, załóżmy ze Stanów Zjednoczonych, bardziej będzie opłacało się Tobie niż osobie mieszkającej w USA. Praca dla zagranicznego zleceniodawcy ma jednak także inne zalety.

Więcej ofert współpracy

Jeśli poszukujesz ofert współpracy w języku angielskim, możesz przyjmować zlecenia z całego świata. W tym celu możesz korzystać z ogłoszeń zamieszczanych w międzynarodowych portalach dla freelancerów, takich jak Upowork.com, Freelancer.com lub Guru.com. Powiedzmy sobie wprost: to daje Ci dużo większy wybór ofert.

Międzynarodowe znajomości

Współpraca zdalna nie musi oznaczać jedynie przygotowywania gotowych tekstów lub innych plików. Bardzo często możesz być zapraszany do udziału w telekonferencjach czy video-chatach, czasem będą Ci też udostępniane systemy dla współpracowników ułatwiające komunikację i wspólną pracę nad projektami. Zyskasz więc szanse poznawania wielu ludzi z całego świata i zdobycia doświadczenia w wielokulturowym środowisku. I to bez wychodzenia z domu.

Wizerunek specjalisty w skali globalnej

Pracując dla firm krajowych, dajesz się poznać jako specjalista na skalę lokalną lub ogólnopolską. Wykonując zlecenia dla firm zagranicznych, budujesz swój wizerunek w środowisku ludzi, z którymi współpracujesz. Pomińmy już fakt, że praca dla partnerów z USA, Szwajcarii czy Norwegii uatrakcyjni Twoje portfolio (lub cv) w oczach polskich zleceniodawców (bądź pracodawców). Ważne, że zyskasz okazję do uczestnictwa w projektach, które mogą odnieść globalny sukces – Ty także możesz mieć w nich swój udział.

Możliwość pracy z dowolnego miejsca

Jeśli pracujesz zdalnie, możesz pracować z dowolnego miejsca w kraju lub zagranicą. To oczywiście dotyczy wszystkich freelancerów, ale gdy pracujesz dla klienta zagranicznego, Twoje aktualne miejsce pobytu traci na znaczeniu bardziej niż kiedykolwiek. Zleceniodawca z Polski – mimo pracy na odległość – może oczekiwać sporadycznych spotkań z Tobą, ale jest mało prawdopodobne, by takie oczekiwania miał wobec Ciebie również klient ze Stanów lub Australii.

Praca dla zagranicznego kontrahenta ma również pewne wady, które od razu powinniśmy wziąć pod uwagę.

Koszty przewalutowania – jeśli zarabiasz w dolarach lub euro, ale zarobki wydawać chcesz w złotówkach, musisz uwzględnić koszty wynikające z wymiany walut.

Rozliczenia podatkowe – podatek ze współpracy zagranicznej rozliczany jest w Polsce i według polskich stawek, jednak mogą pojawić się dodatkowe formalności. Np. osoby wykonujące zlecenia w oparciu o umowę o dzieło muszą samodzielnie rozliczać się z podatku dochodowego.

Różnice kulturowe – praca z ludźmi z innych kręgów kulturowych może czasem prowadzić do nieporozumień, a przez to spowalniać i utrudniać efektywną współpracę.

Praca w różnych strefach czasowych – to może okazać się zarówno wadą, jak i zaletą. Z jednej strony, jeśli pracujesz wtedy, gdy Twoi współpracownicy śpią, nie będą w tym czasie dzwonić czy pisać wiadomości. Dzięki temu łatwiej skupisz się na pracy. Ale to oznacza również, że mogą chcieć się z Tobą kontaktować wtedy, kiedy Ty śpisz, a także, że trudno będzie znaleźć dogodny czas na wspólną rozmowę.

Czy praca zdalna to dobry pomysł dla Ciebie?

Jeśli te trudności Cię nie przerażają, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy Ty także mógłbyś wykonywać swoje usługi zdalnie i dla klientów zagranicznych. Są na to duże szanse, ponieważ w taki sposób coraz częściej pracują nie tylko programiści, graficy, copywriterzy czy tłumacze, ale również osoby wykonujące zupełnie „tradycyjne”, tzn. do niedawna mało zinformatyzowane zawody. Są wśród nich np. nauczyciele i trenerzy, którzy dzięki nowym technologiom mogą prowadzić webinary i szkolenia video. Są też inżynierowie i architekci, którzy swoją pracę wykonują w dużym stopniu z wykorzystaniem komputerów.

Tak naprawdę zdalnie i dla klientów zagranicznych pracować może każdy, kto wykonuje usługi niewymagające kontaktu „na żywo” z innymi ludźmi. Dodatkowo, gdy zlecenie ma dotyczyć kraju leżącego w innej od polskiej strefie czasowej, ważne jest by była to praca niewymagająca stałego kontaktu zdalnego (choćby mailowo-telefonicznego), jak to bywa w przypadku wspólnej pracy wielu osób nad jednym projektem.

Jeśli w przypadku usług, które świadczysz, nie jest to problemem, a do tego biegle posługujesz się angielskim (lub innym językiem pożądanym przez zleceniodawców), droga do pracy za granicą stoi przed Tobą otworem. I wcale nie musisz w tym celu ruszać się sprzed komputera.

Zostaw komentarz

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić