5 kroków do udanej współpracy zdalnej
 

5 kroków do udanej współpracy zdalnej

Dodano 3 czerwca 2015 w kategorii Praca zdalna

Będąc freelancerem lub osobą samodzielnie prowadzącą działalność gospodarczą, na pewnym etapie możesz potrzebować jednej lub kilku osób do pomocy. Jednak znalezienie odpowiedniego kandydata do współpracy zdalnej może napotkać pewne trudności.

Jeśli sam pracujesz w domu lub biurze coworkingowym, najprawdopodobniej poszukiwać będziesz do współpracy kogoś, kto będzie zainteresowany pracą na odległość. Zwróć uwagę, że taka współpraca będzie miała specyficzne cechy.

Prawdopodobnie nie będziesz zainteresowany zatrudnianiem zdalnego współpracownika od razu na pełny etat, a więc Twoja oferta pracy nie będzie należała do najbardziej pożądanych na rynku pracy. Nawet jeśli zaproponujesz umowę o dzieło lub rozliczenie na podstawie rachunku/faktury, prawdopodobnie nie zapewnisz pracy w pełnym wymiarze. Można też podejrzewać, że wynagrodzenie uzależnisz od wykonywanej pracy i jej efektów, a nie od czasu spędzonego przed komputerem.

Wszystko to powoduje, że na Twoje ogłoszenie najchętniej będą odpowiadali studenci, często tacy, którzy łapią wiele różnych zleceń jednocześnie. Istnieje duże ryzyko, że na ofertę pozytywnie zareagują osoby, którym praca zdalna kojarzy się z otrzymywaniem pieniędzy za coś, co robi się w czasie wolnym między poważnymi obowiązkami.

Ryzykujesz więc, że przyciągniesz osoby nieodpowiedzialne, które nie lubią mieć nad sobą kontroli, ale które nie potrafią także zdyscyplinować same siebie.

Czy to ryzyko można trochę ograniczyć? Na szczęście tak. Oto kilka wskazówek.

1.     Zatrudniaj tylko wtedy, kiedy musisz

Nie zawsze, gdy potrzebna jest Ci pomoc, konieczne jest pozyskiwanie nowych pracowników. Wiele zadań możesz zlecić innym firmom na zasadzie outsourcingu. Skorzystać możesz także z usług wirtualnego biura w Warszawie oraz usług asystenckich  – dzięki temu wiele codziennych spraw, od obsługi korespondencji i odbierania telefonów, po wizyty na poczcie i  w urzędach załatwi za Ciebie ktoś inny. Plus taki, że zapłacisz tylko za te usługi, z których autentycznie korzystasz i nie będziesz musiał szukać kandydatów do pracy, tracić czasu na rozmowy kwalifikacyjne, czy też na przyuczenie do pracy.

2.     Precyzyjnie określ wymagania

Jeśli jednak zdecydujesz się na poszukiwanie współpracownika, dokładnie określ, kogo potrzebujesz. Jeśli Twoje ogłoszenie zostanie zredagowane zbyt ogólnikowo, przyciągnie wiele nieodpowiednich osób. Spróbuj sformułować je tak, by od razu na początku „odsiać” część niewłaściwych kandydatów. Ważne, abyś poza miękkimi cechami, takimi jak odpowiedzialność czy obowiązkowość wyznaczył możliwie dużo kryteriów twardych, dotyczących konkretnych, możliwych do sprawdzenia umiejętności.

3.     Jak najwcześniej określ wynagrodzenie

W Polsce nie ma zwyczaju, by od razu w ogłoszeniu podawać wynagrodzenie przewidziane na danym stanowisku. Jeśli jednak nie chcesz tracić czasu na niewłaściwych kandydatów, zrób to lub przynajmniej ogólnie opisz, w jaki sposób rozliczane będą obowiązki współpracownika. Jeśli zaprosisz kandydata na rozmowę, kwestie finansowe uzgodnij z nim już podczas pierwszego spotkania.

4.     Sprawdź umiejętności

To, że kandydat napisze w CV, że coś potrafi, nie jest jeszcze dowodem na faktyczne posiadanie deklarowanych umiejętności. W przypadku pracy zdalnej nie będziesz mógł przyuczyć kandydata, czy też pomagać mu każdego dnia w zdobywaniu zupełnie nowych umiejętności.

Dlatego jeszcze zanim podpiszesz umowę, przygotuj dla kandydata zadania, dzięki którym określisz czy faktycznie spełnia on wymagania, które określiłeś w ogłoszeniu jako konieczne.

5.     Daj informację zwrotną

Praca na odległość jest pod pewnymi względami trudniejsza od wspólnej pracy w jednym biurze. Brak bezpośredniego kontaktu sprawia, że łatwo o nieporozumienia. Dlatego błędem będzie, jeśli zdalnemu współpracownikowi dasz na początek „taryfę ulgową”, polegającą na pomijaniu milczeniem jego błędów, czy też niskiej jakości pracy.

Osoba pracująca zdalnie powinna otrzymywać od Ciebie informację zwrotną na bieżąco – powiedz, co trzeba zmienić, co poprawić, z czego nie jesteś zadowolony, ale nie przemilczaj także tego, co zostało wykonane dobrze. Dla współpracownika każda informacja zwrotna od pracodawcy ma zazwyczaj duże znaczenie i może stanowić cenną wskazówkę.

Pochwała szefa może motywować podobnie jak premia, a praca na odległość na pewno nie uniemożliwia stosowania w większości tych samych metod motywowania pracowników, co w przypadku współpracy stacjonarnej.

Czy jest coś jeszcze, co według Was może ułatwić znalezienie odpowiedniego kandydata do udanej współpracy zdalnej?

 

Zostaw komentarz

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić