Kandydat do pracy zdalnej – jak go znaleźć?
 

Kandydat do pracy zdalnej – jak go znaleźć?

Dodano 4 stycznia 2017 w kategorii Praca zdalna

Pracownik zdalny może mieć dokładnie taki sam zakres obowiązków jak osoba pracująca w biurze. Nie oznacza to jednak, że do tzw. telepracy najlepsi będą ci sami kandydaci, którzy świetnie radzą sobie w tradycyjnym systemie. Praca na odległość ma swoją specyfikę, która sprawia, że taka forma współpracy nie dla każdego będzie odpowiednia.  

Bez względu na to, czy szukasz pracownika do pracy zdalnej, czy do pracy w biurze, podstawowe, tzw. twarde wymagania wobec niego powinny być takie same. Księgowy, copywriter, programista… – każdy z nich powinien dobrze znać się na swojej pracy, mieć odpowiednią wiedzę, umiejętności i doświadczenie.

Przeczytaj też:

Inaczej jednak ma się sprawa tzw. umiejętności miękkich, które podczas codziennej współpracy mogą mieć bardzo duże znaczenie. Podczas gdy w przypadku pracowników biurowych liczyć się może umiejętność pracy w grupie, dzielenia się swoimi obowiązkami z innymi, czy też gotowość do sumiennego wykonywania poleceń przełożonych, w pracy zdalnej ważniejsze będą inne predyspozycje.

Samodzielność

Jeśli zatrudniasz pracownika na odległość, prawdopodobnie nie będziesz organizować jego pracy w taki sposób, w jaki byłoby to możliwe wobec osoby dostępnej na miejscu. Od Ciebie wymaga to pewnej dozy zaufania, a od pracownika umiejętności samodzielnego myślenia i działania. To nie może być osoba, która siedzi bezczynnie przed komputerem aż do momentu, w którym zadzwonisz i powiesz „teraz zrób to”. Potrzebujesz pracownika z inicjatywą, który do tego, by dobrze pracować, nie będzie potrzebował nikogo, kto by nad nim stał i wydawał mu polecenia.

Odpowiedzialność

Z samodzielnością musi wiązać się odpowiedzialność, której znaczenie wyraźnie wzrasta przy pracy zdalnej. Gdy zadania są wykonywane w biurze, przełożony może na bieżąco korygować działania pracownika. W przypadku pracy zdalnej to sam pracownik powinien wykazać pewną dozę krytycyzmu wobec wykonywanej pracy, porównując efekty z zakładanymi (a najlepiej jasno sprecyzowanymi) oczekiwaniami pracodawcy. Ważne jest, aby osoba pracująca na odległość nie tylko „jakoś wykonała” swoją pracę, ale by angażowała się w nią na każdym etapie realizacji. Samodzielność pozbawiona odpowiedzialności sprawi, że pracownik co prawda sam wykona wszystko, co do niego należało, ale końcowe efekty jego pracy mogą pozostawiać wiele do życzenia.

Komunikatywność

Może się wydawać, że komunikatywność to cecha, której wymagać możemy przede wszystkim od pracowników stacjonarnych. Nic bardziej mylnego! Praca zdalna w znacznie większym stopniu sprzyja nieporozumieniom, ponieważ komunikując się wirtualnie łatwo przeoczyć przekaz niewerbalny, a nawet przypisać komuś intencje, których nie miał.

Dlatego zatrudniając zdalnego pracownika, powinieneś wcześniej upewnić się, że kontakt z wybranym kandydatem na pewno będzie szybki, bezproblemowy i pozbawiony niedomówień – bez względu na to, jaką sprawę będziecie musieli uzgodnić. Niestety, wielu dobrych pracowników stacjonarnych ma trudności ze spełnieniem tego warunku, co ujawnia się np. zbyt zdawkowymi odpowiedziami na maile lub np. dostrzeganiem emocjonalnego wydźwięku w zupełnie neutralnych wiadomościach.

Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko, że zatrudnisz niewłaściwą osobę, na początku poszukuj kandydatów wśród osób, które już pracowały zdalnie i były z takiej pracy zadowolone. Niektóre z nich to osoby aktywne w internecie – np. prowadzą blogi i często świadczą usługi związane ze swoim obszarem zawodowym.

Inna droga, to jednoczesne docieranie do wielu osób, które szukają właśnie pracy zdalnej. Oferty takie publikowane są m.in. w portalu mamopracuj.pl (wbrew nazwie, z ogłoszeń korzystają z nie tylko mamy). Sekcje poświęcone pracy zdalnej posiadają także popularne portale z tradycyjnymi ogłoszeniami rekrutacyjnymi.

Zostaw komentarz

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić