7 narzędzi do pracy zdalnej
 

7 narzędzi do pracy zdalnej

środa, 15 Październik 2014 w kategorii Praca zdalna

Programy, które mogą przydać się w pracy zdalnej możemy podzielić na dwa rodzaje. Do pierwszej grupy zaliczymy te narzędzia, które umożliwiają współpracę z innymi osobami na odległość. Druga kategoria to aplikacje usprawniające samodzielną organizację pracy.

Większość programów ułatwiających pracę nadaje się zarówno do pracy samodzielnej, jak i wspólnej, z osobami, które mogą się znajdować na drugim krańcu świata.

W większości narzędzia przydatne w pracy zdalnej działają w chmurze, a więc na zewnętrznych serwerach. Dzięki temu możemy zalogować się na nasze konto z dowolnego komputera lub telefonu i zawsze będziemy mieli dostęp do zapisanych danych. Informacje są na bieżąco synchronizowane na każdym urządzeniu, z którego korzystamy.

Oto lista programów, które mogą Ci się przydać szczególnie, jeśli zamierzasz pracować zdalnie. Zacznijmy od najprostszych, by potem przejść do nieco bardziej rozbudowanych.

Snap Timer – program banalnie prosty, ale zarazem bardzo przydatny. Jest to timer, który może się wyświetlać na pasku zadań lub w formie pływającego okna. Kiedy zaczynasz wykonywanie dowolnej czynności, ustaw czas, jaki przeznaczasz na jej wykonanie. Timer rozpocznie odliczanie. Na koniec usłyszysz brzęczyk lub zobaczysz na ekranie komunikat. Jeśli na chwilę przerywasz pracę, wybierz pauzę. Dzięki temu programikowi wreszcie zapanujesz nad czasem pracy, a także nauczysz się efektywniej planować czas niezbędny do wykonywania poszczególnych zadań. Timer może Cię także zmotywować do skoncentrowana się wyłącznie na pracy.

Desktop Calendar – prosta aplikacja na pulpit. Kalendarz w postaci półprzezroczystych okienek na pulpicie pozwala w błyskawiczny sposób dodawać notatki. Warto korzystać z niego na początku każdego dnia pracy, ustalając plan dnia, a także wpisywać umówione spotkania i zadania na dni kolejne. Każdy zapis możesz w dowolnej chwili zmodyfikować. Dzięki kalendarzowi na pulpicie, swój własny plan dnia, tygodnia i miesiąca będziesz miał cały czas pod ręką.

Evernote – to prawdopodobnie najpopularniejszy na świecie program do robienia notatek. Z czego wynika jego popularność? Przede wszystkim z wszechstronności. Z konta Evernote możemy korzystać samodzielnie lub zaprosić do niego inne osoby. Notatki możemy synchronizować logując się przez przeglądarkę internetową lub za pomocą programu zainstalowanego na komputerze. Notatki nie muszą mieć postaci czystego tekstu. Program równie dobrze przyda się do kolekcjonowania zdjęć, obrazków, w tym np. do przechowywania skanów odręcznych notatek ze spotkań. Możemy nawet gromadzić fragmenty stron internetowych lub całe strony pobrane z sieci, albo wrzucać do notatek e-maile wprost ze skrzynki pocztowej. Możliwości Evernote docenimy także podczas organizowania notatek – możemy je „układać” w tematyczne notatniki, a grupy notatników w stosy. W notatkach możemy stosować znaczniki – czyli słowa kluczowe, które pomogą nam później odnaleźć informacje na określony temat.

Google Hangouts – to rozwiązanie, które pozwala na przeprowadzanie wideokonferencji z jednoczesnym udziałem nawet do 10 osób. Dzięki temu osoby pracujące zdalnie mogą komunikować się ze sobą w czasie rzeczywistym podczas wirtualnych spotkań.

Dropbox – wirtualny dysk, do którego dostęp mogą mieć wszystkich, których zaprosisz. Dzięki temu możecie mieć w sieci wspólne miejsce, w którym znajdują się foldery i pliki zorganizowane podobnie jak w stacjonarnym komputerze. Do konta Dropbox możesz mieć dostęp z dowolnego urządzenia i możesz na nim gromadzić pliki dowolnego typu.

Prezi – program do tworzenia prezentacji, który może działać zarówno w chmurze, jak i na komputerze stacjonarnym. To, co go wyróżnia, to m.in. możliwość zdalnej i wspólnej pracy nad poszczególnymi projektami. Wiele osób może jednocześnie edytować tę samą prezentację. Prezi pozwala także na organizowanie pokazów gotowych slajdów dla dowolnie dobranego grona odbiorców.

Basecamp – pozwala na wspólne zarządzanie projektami. Jeśli więc potrzebne jest rozdzielenie zadań pomiędzy kilkoma osobami, a następnie śledzenie postępów w ich wykonywaniu, ten program może okazać się bardzo przydatny. Niestety, dostęp do tej aplikacji jest płatny.

Każdy z przedstawionych powyżej programów ma swoje inne odpowiedniki. Jeśli więc któryś z tych programów nie będzie Ci do końca odpowiadał, poszukaj innego, ale o podobnych możliwościach. Ważne, abyś dobrał takie oprogramowanie, które najlepiej sprawdzi się konkretnie w Twojej pracy i z którego najwygodniej będzie Ci korzystać. Dzięki tego typu narzędziom praca zdalna może stać się przyjemniejsza, łatwiejsza i przede wszystkim – bardziej efektywna.

Na koniec zostało jeszcze jedno narzędzie, a raczej usługa pomocna przedsiębiorcom w pracy zdalnej – wirtualne biuro. Każda firma musi mieć swoją siedzibę nawet jeśli przedsiębiorca nie potrzebuje fizycznego biura. Może być to oczywiście własne mieszkanie, ale takie rozwiązanie może okazać się uciążliwe i nieefektywne o czym szerzej napiszemy w innym artykule. Z pomocą przychodzi właśnie wirtualne biuro, które pozwoli na obniżenie kosztów działania firmy zapewniając jednocześnie jej sprawną obsługę administracyjną oraz pomoże zbudować pozytywny wizerunek firmy dzięki rozpoznawalnemu adresowi w biurowcu i personelowi pracującemu dla Ciebie gdy Ty jesteś zajęty ważniejszymi sprawami. Pracownicy wirtualnego biura, przyjmą interesantów, odbiorą pocztę i prześlą jej skany na Twojego maila, udostępnią stacjonarny numer telefonu a gdy ktoś zadzwoni, zawsze odbiorą przedstawiając się nazwą Twojej firmy, przyjmą wiadomość lub przekierują na wskazany numer telefonu. Wirtualne biuro przyda się również gdy zajdzie potrzeba spotkania z kontrahentem, zrobienie szkolenia czy przeprowadzenie rekrutacji. Można wtedy wynająć sale konferencyjną rozliczając się jedynie za wykorzystane godziny.

A Wy z jakich narzędzi korzystacie w pracy zdalnej?

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić