Praca zdalna – czy warto?
 

Praca zdalna – czy warto?

Dodano 17 września 2014 w kategorii Praca zdalna

Wychodząc rano do biura zazdrościsz tym, którzy mogą pracować w domu lub w biurze coworkingowym? Owszem, praca zdalna ma wiele zalet, ale ma także swoje wady. Może się okazać, że praca na odległość nie jest wcale rozwiązaniem najlepszym dla Ciebie.

Zanim postanowisz, czy szukać pracy zdalnej lub poprosić szefa o możliwość pracy w domu, dobrze przemyśl wszystkie „za” i „przeciw”. Tak naprawdę to bardzo ważna decyzja, która może mieć wpływ zarówno na jakość Twojej pracy, jak i na samopoczucie.

Zacznijmy od zalet, bo to one przecież są najbardziej oczywiste.

  1. Wstajesz, o której chcesz, bo przecież nie musisz wpisywać się na żadną listę obecności. Nikt nie wie, o której rozpoczynasz pracę. Oczywiście, nie należy przesadzać i trzeba znaleźć w sobie trochę samodyscypliny, ale jeśli zaśpisz pół godziny, nikt nie będzie Ci o to suszył głowy.
  2. Nie musisz zastanawiać się nad tym, co na siebie założysz, bo we wszystkim będziesz wyglądać równie pięknie… przed ekranem komputera. To zaleta szczególnie istotna dla pań – malowanie i ubieranie pozostanie już tylko przyjemnością, nie obowiązkiem.
  3. Nie groźny Ci deszcz, mróz ani śnieg. Brr… Nieraz aż nie chce się wysunąć nosa za drzwi, tak brzydka jest pogoda. Wtedy najchętniej sięgasz po kubek z ciepłą herbatą i czasem nawet nie masz ochoty na jakiekolwiek rozmowy. W takie dni praca zdalna to kwintesencja szczęścia!
  4. Nie tracisz czasu na korki, ani pieniędzy na paliwo lub bilety – w skali miesiąca mogą być to ogromne oszczędności czasu i pieniędzy. W zaoszczędzonym czasie możesz wydawać zaoszczędzone pieniądze na własne zachcianki.
  5. Samodzielnie możesz zarządzać swoim czasem – to dużą zaleta, ale tylko dla osób zdyscyplinowanych. Czas pracy i czas wolny możesz podzielić zupełnie inaczej niż podczas pracy w firmie. Być może lepiej pracuje Ci się wieczorami, a rano wolisz poleniuchować? A może lubisz sobie zrobić popołudniową drzemkę i tym samym przerwę na pracę? Gdy pracujesz zdalnie, nie stanowi to żadnego problemu.

Weź jednak pod uwagę, że praca zdalna, szczególnie wykonywana w domu, ma także wady.

  1. Trudno zachować wysoki poziom motywacji – a co za tym idzie, w domu trudniej zmusić się do pełnej zaangażowania pracy. Jeśli nie nauczysz się wyłączać Facebooka i programu pocztowego, ryzykujesz całkowitym brakiem efektywności.
  2. Samotność może wywoływać złe samopoczucie – dlatego nie każdy znosi pracę zdalną równie dobrze. Jeśli czujesz, że potrzebujesz kontaktu z innymi w trakcie pracy, możesz pomyśleć np. o coworkingu.
  3. Zostajesz odcięty od kontaktów ze znajomymi z pracy – i tu już nie chodzi o brak samej obecności jakichkolwiek ludzi w miejscu pracy, ale o relacje, znajomości, wspólne zamawianie pizzy, wyjścia po pracy itp. W tym przypadku także coworking może pomóc.
  4. Samodzielnie musisz dbać o sprzęt i jego sprawne działanie, ponieważ do domu nie wezwiesz raczej firmowego informatyka. Czasem może to okazać się sporym problemem.
  5. Szef może zlecać Ci zbyt wiele zadań. To zagrożenie jest jak najbardziej realne i z nim również musisz się liczyć. Szef, który Cię nie widzi, nie wie jak ciężko pracujesz, przez co chętnie może dokładać Ci obowiązków. Rozwiązaniem może być rozliczanie się z pracy na podstawie konkretnych, mierzalnych efektów, np. liczby wpisanych faktur, ilości przygotowanych raportów itd.

Zanim więc zdecydujesz się na pracę na odległość, przemyśl to. Dla niektórych osób będzie to wspaniała perspektywa, ale dla innych – lepsza będzie tradycyjna praca w biurze, wraz z jej nieodzownymi elementami, takimi jak poranne pogaduszki przy kawie i kserokopiarce.

Zostaw komentarz

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić