Wizerunek małej firmy
 

Wizerunek małej firmy

Dodano 23 grudnia 2014 w kategorii Wirtualne biuro

Każda, nawet najmniejsza firma powinna świadomie dbać o swój wizerunek. W tym przypadku brak przemyślanych działań nie oznacza braku wizerunku, a jedynie brak kontroli nad tym, jak firma jest odbierana.

Wizerunek to pojęcie bardzo szerokie. W przypadku większego przedsiębiorstwa jest to odbiór społeczny wszystkich aspektów działania firmy. Klienci oceniają jej usługi, produkty, formy sprzedaży, czy też poziom obsługi klienta. Na podstawie własnych kontaktów z firmą oraz na podstawie informacji na jej temat (z reklam, ale i od znajomych) wyrabiają sobie opinię na jej temat. Uważają ją za dobrą lub złą, profesjonalną, dyletancką, przyjazną lub agresywną wobec klientów, skierowaną do osób ubogich, przeciętnych lub zamożnych itd.

Na wizerunek wpływa… wszystko!

W przypadku małej firmy, wszystkich aspektów wizerunku nie zawsze jest mniej, ale łatwiej nad nimi zapanować. Największy bowiem wpływ na to, jak dana marka będzie postrzegana, ma jej właściciel. Bez żadnej przesady można stwierdzić, że wszystko co robi właściciel będący zarazem szefem niewielkiej firmy ma wpływ na jej wizerunek. Każdy kontakt z nim jest jednocześnie kontaktem z głównym przedstawicielem firmy, dlatego jego ubiór, styl bycia, zachowanie wobec klientów – wszystko świadczy w równym stopniu o nim samym, jak i o jego firmie. Jego marka firmowa jest zarazem marką osobistą (i odwrotnie).

Ma to bardzo duże konsekwencje – np. właścicielowi firmy nawet na prywatnym koncie w mediach społecznościowych nie wypada publikować materiałów, które podważałyby jego profesjonalny wizerunek. Wszystko, co przedsiębiorca publikuje na swój temat, powinno układać się w spójną całość, która konsekwentnie buduje określony obraz – np. poważnego specjalisty, zafascynowanego branżą, w której działa albo osoby aktywnej, podejmującej liczne wyzwania, nie tylko biznesowe.

Spotkania w odpowiedniej oprawie

W życiu codziennym na wizerunek przedsiębiorcy wpływ będzie miał np. jego styl ubierania. Kolorowe i kwieciste koszule będą wywoływały zupełnie inne wrażenie niż elegancki garnitur, krawat i lakierowane buty. Warto zwrócić uwagę także na otoczenie, w którym właściciel „występuje”.

Ma to szczególne znaczenie w przypadku świadczenia usług skierowanych do klientów biznesowych. Spotkania z nimi wymagają odpowiedniej oprawy. W związku z tym nawet profesjonalnie przeprowadzone spotkanie, które odbędzie się w budynku grożącym zawaleniem na obrzeżach miasta z pewnością wywoła inne konsekwencje wizerunkowe niż spotkanie w nowoczesnym biurowcu klasy A w centrum.

Warto zauważyć, że z lokalizacją będą miały do czynienia nie tylko osoby, które zdecydują się na osobistą wizytę w firmie. We wszystkich materiałach na temat firmy przeważnie umieszcza się dane teleadresowe. W czasach, w których prawie każdy korzysta z wyszukiwarki Google, również każdy bez trudu może obejrzeć sobie miejsce podane na wizytówce lub stronie internetowej. I tu znowu – dobre miejsce i wysokiej klasy budynek będą miały pozytywny wpływ na wizerunek.

Siedziba firmy w dobrej lokalizacji nie musi jednak wiązać się z dużą inwestycją. Gold Place to firma, która oferuje wirtualne biuro w Warszawie, a także wirtualny adres oraz wynajem sal konferencyjnych na godziny. Są to usługi, które pozwalają przy niewielkich kosztach pozyskać prestiżowe miejsce do rejestracji firmy oraz do spotkań z klientami.

Należy jednak wcześniej sprawdzić, jak wybrane miejsce wygląda w środku oraz w jaki sposób obsługiwani będą kontrahenci przychodzący na spotkania.

Trzeba też pamiętać, że przy budowaniu wizerunku tak podstawowe elementy to dopiero początek. Wysokiej klasy obsłudze musi towarzyszyć równie wysoka jakość świadczonych usług lub oferowanych produktów.

Co Waszym zdaniem jeszcze wpływa na wizerunek małej firmy? Czekamy na komentarze.

 

Informacje przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu zapisów art. 66. Kodeksu Cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.) i nie dotyczą sprzedaży podmiotów, o których mowa w art. 151 KSH (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych).

Zostaw komentarz

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić