Jak zatrudniać pracowników zdalnie?
 

Jak zatrudniać pracowników zdalnie?

środa, 11 Luty 2015 w kategorii Praca zdalna

Zatrudnianie pracowników zdalnych to nie tylko korzyści dla osób zatrudnionych, ale przede wszystkim dla pracodawców. Dzięki takiemu systemowi firma będzie potrzebowała mniej przestrzeni biurowej, mniej mebli, mniej też zapłaci za serwis sprzątający.

Skoro firmy mogą znacznie obniżać koszty, co powstrzymuje przedsiębiorców przed zatrudnianiem pracowników na zasadach tzw. telepracy?

Większość obaw dotyczy kwestii sprawowania kontroli nad pracownikami wykonującymi swoje obowiązki zdalnie. Szybko pojawiają się wątpliwości czy osoby zatrudnione na odległość naprawdę siedzą przy biurkach, a jeśli siedzą, to czy nie spędzają tego czasu np. na Facebooku. A może pracownik wszystko już wykonał i teraz się nudzi, podczas gdy można byłoby mu jeszcze dołożyć więcej zadań?

Przeczytaj też:

 

Kontroluj, ale z umiarem

Z takimi wątpliwościami można radzić sobie przez zaostrzenie kontroli. Można nakazać, by pracownicy zaczynali i kończyli pracę o określonych godzinach, a czas pracy rejestrowali za pomocą internetowych systemów. Obowiązkiem pracownika może być także raportowanie po każdym dniu wykonanych zadań.

Nie warto jednak przesadzać, by „nie wylać dziecka z kąpielą”. Dość łatwo bowiem sprawić, by praca zdalna stała się większą uciążliwością niż biuro. A stanie się tak, jeśli przełożony będzie wymagał od pracownika wykonywania większej ilości zadań niż w standardowym systemie pracy, nieustannie kontrolując każdy jego ruch i nie pozwalając na jakąkolwiek elastyczność np. w ustalaniu czasu pracy, czy też w wyborze najlepszych dla danej osoby sposobów wykonywania zadań.

Jak więc z tego wybrnąć? Nowy system pracy wymaga także nowego podejścia do zarządzania pracownikami. Przy pracy zdalnej zadanie menedżera nie powinno już polegać na kontrolowaniu tego, ile czasu pracownicy przeznaczają na pracę i w jakich godzinach siedzą za biurkiem. Jego celem powinno być kontrolowanie jakości i zakresu wykonywanych zadań, a także dbanie o dobrą komunikację między pracującymi zdalnie pracownikami. Bez dobrego porozumienia nie ma mowy o efektywnej pracy na odległość.

Jak zatrudniać, by praca zdalna się udała?

  1. Do pracy zdalnej zatrudnij pracowników, którzy potrafią samodzielnie organizować swoją pracę. Już podczas rekrutacji weź pod uwagę nie tylko wiedzę i doświadczenie zawodowe kandydata, ale także jego umiejętności organizacyjne.
  2. Podczas rekrutacji sprawdź, czy kandydat ma w domu wyznaczone wygodne miejsce do pracy i czy dysponuje niezbędnym sprzętem, by pracować zdalnie.
  3. Wybierając odpowiednich pracowników, stawiaj na pasjonatów, którzy interesują się branżą, w której działa firma lub dziedziną, w jakiej mają pracować.
  4. Bardzo precyzyjnie wyznacz zakres obowiązków dla pracownika pracującego zdalnie, tak aby nie miał wątpliwości, co powinien zrobić.
  5. Zakres zadań na dany dzień powinien być możliwy do zrealizowania także w tradycyjnym systemie pracy – nie próbuj wykorzystywać pracy na odległość do zarzucania pracowników większą ilością obowiązków, ponieważ narastająca przez to frustracja w końcu doprowadzi do biernego oporu i obniżenia jakości pracy.
  6. Ustal, w jaki sposób pracownik zdalny powinien się komunikować z menedżerem, współpracownikami oraz ewentualnymi kontrahentami.
  7. Ustal wyraźnie, do kogo pracownik może zwrócić się o pomoc, jeśli przy jakimś zadaniu „utknie” lub będzie miał inny problem.
  8. Co kilka dni lub tygodni organizuj videokonferencje (np. z użyciem komunikatora internetowego), by omawiać bieżące sprawy.
  9. Kilka razy w roku organizuj spotkania wszystkich pracowników „na żywo”.
  10. Pracownikowi, któremu samotna praca sprawia trudność, zaproponuj wykonywanie zadań w centrum coworkingowym wraz z freelancerami oraz innymi osobami pracującymi zdalnie.

Warto rozważyć także ściślejszą współpracę z firmą, która świadczy usługi coworkingowe oraz wirtualnego biura. Jeśli firma w ogóle nie będzie potrzebowała przestrzeni biurowej, bo wszyscy pracownicy będą działali zdalnie, wtedy opłaci się także outsourcowanie np. usług asystenckich.

Co Waszym zdaniem jeszcze można zrobić, aby ułatwić pracę zdalną pracownikowi, który nie jest przyzwyczajony do wykonywania obowiązków poza firmą?

 

 

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (Oceń pierwszy!)

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić