Jak prowadzić firmę i podróżować?
 

Jak prowadzić firmę i podróżować?

środa, 24 Wrzesień 2014 w kategorii Praca zdalna, Wirtualne biuro

W nowoczesnym świecie własny biznes można prowadzić bez przywiązywania się do jednego miejsca pobytu. Bycie mobilnym przedsiębiorcą stanowi nową i bardzo pociągającą możliwość.

Można zakładać, że w przyszłości przedsiębiorców, którzy nie prowadzą działalności w jednym biurze, będzie coraz więcej. Dlaczego więc wciąż tak mało osób korzysta z tej możliwości obecnie? Być może konieczne jest jeszcze przełamanie pewnej bariery mentalnej, ponieważ inne przeszkody, np. techniczne, dawno już zostały pokonane.

Przeczytaj także:

Pracuj w parku lub na plaży

Mobilny sposób prowadzenia biznesu to szansa przede wszystkim dla wszystkich tych osób, które wykonują swoją działalność samodzielnie lub w luźnej kooperacji z innymi, tzn. nie muszą przebywać z nimi pod jednym dachem, by wykonywanie kolejnych zadań było możliwe. Dotyczy to oczywiście takiej działalności, przy prowadzeniu której najważniejszy jest komputer z dostępem do internetu, a nie np. narzędzia ślusarskie.

Jeśli jednak jesteś freelancerem, który wykonuje zlecenia dla klientów, kontaktując się z nimi głównie drogą elektroniczną, z powodzeniem możesz rozwijać swój biznes podróżując po kraju lub po świecie. Grafik, tłumacz, copywriter, a nawet osoba pośrednicząca w handlu towarami magazynowanymi poza swoją firmą (np. korzystając z opcji dropshippingu) może wykonywać swoją pracę niemal z każdego miejsca na świecie.

Zauważ, jak wiele zmienił powszechny dostęp do internetu! W Polsce, ale i w całej Europie oraz wielu państwach spoza Unii, wi-fi jest dziś standardowym wyposażeniem hoteli czy lotnisk. Bezpłatny internet znajdziesz prawie w każdej kawiarni czy restauracji, a coraz częściej także w ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej, nawet w parkach i w pobliżu nadmorskich plaż.

Dzięki pracy zdalnej możesz dowolnie podzielić czas na wypoczynek, zwiedzanie oraz pracę. Możesz więc np. rano wyjść na spacer nadmorskim bulwarem, a później wybrać się do kawiarni, gdzie przy kawie i croissancie odpowiesz na e-maile klientów. Potem może być dobry czas na zwiedzanie lub „plażing”, a w dalszej części dnia poświęcisz się pracy, ale nie w biurze, a na ławce w zabytkowym parku. Wieczorem jeszcze rozmowa w pilnej sprawie przez Skype’a, a potem już pakowanie walizek i przejazd w nowe miejsce. Oczywiście taki tryb pracy nie jest dla każdego. Ciężej jest się skupić na pracy gdy dookoła tyle się dzieje, dlatego warto trzymać się kilku zasad efektywnej pracy w podróży.

Nie musisz pracować w takim trybie cały czas, ale szczególnie w sezonie letnim, gdy w niektórych branżach liczba zamówień spada, a wielu kontrahentów jest na urlopach, być może dałoby się połączyć przyjemne z pożytecznym. Trochę popracujesz, trochę pozwiedzasz, trochę wypoczniesz – czy to nie jest przyjemna perspektywa?

Praca zdalna + coworking

Jeśli wolisz pracować w warunkach bardziej sprzyjającym skupieniu, to także jest możliwe! W większości polskich (i nie tylko polskich) miast znajdziesz centra coworkingowe, w których możesz wynająć biurko na godzinę lub na dłuższy czas. Wystarczy więc wybrać się w takie miejsce, by popracować w klimatyzowanym pomieszczeniu z dostępem do potrzebnych urządzeń biurowych.

A co z pocztą lub telefonami? Potrzebne jest Ci także miejsce, w którym Twoja firma będzie formalnie zarejestrowana. Dlatego dobrym pomysłem może być zarejestrowanie działalności w miejscu, które świadczy usługi wirtualnego biura. Pracownicy wirtualnego biura będą odbierać korespondencję i przekazywać jej skany na Twój e-mail. W Gold Place, możemy Ci nawet udostępnić dedykowany numer telefonu stacjonarnego z obsługą połączeń. Asystentka odbierze telefon w Twoim imieniu, przedstawi się nazwą Twojej firmy, zapisze wiadomość lub przekieruje na wskazany inny numer. Oprócz wygody doda to wiarygodności Twojej firmie a kontrahenci zawsze się do niej dodzwonią.

W tym samym czasie Ty możesz pić kolorowego drinka przy plaży, rozkoszując się swoją niezależnością i możliwością pracy poza biurem.

Co sądzicie o takim pomyśle? Czy zdarza Wam się pracować, łącząc pracę z podróżowaniem?

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (Oceń pierwszy!)

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić