Praca zdalna – jak rozwiać wątpliwości?
 

Praca zdalna – jak rozwiać wątpliwości?

Dodano 4 lutego 2015 w kategorii Praca zdalna

Dotychczas pracowałeś w biurze i było Ci z tym dobrze, aż tu nagle pojawiła się możliwość pracy zdalnej. Być może obawiasz się, że praca na odległość przyniesie Ci więcej problemów niż korzyści. Ale czy na pewno?

Pierwsza myśl, jaka pojawiła się na wiadomość, że mógłbyś pracować zdalnie, była pewnie dobra. Pracując na odległość, możesz zaoszczędzić na kosztach dojazdu do pracy, możesz też elastyczniej zaplanować każdy swój dzień. Później jednak pojawić się mogła refleksja, że praca w domu ma nie tylko zalety.

Co zrobić, by wątpliwości nie wzięły góry nad rozpościerającymi się przed Tobą nowymi możliwościami? Najlepiej od razu przygotuj się do nowej sytuacji!

Czy poprzez pracę zdalną nie zerwę kontaktów ze znajomymi z pracy?

Rzeczywiście, istnieje ryzyko, że przyjacielskie relacje związane z miejscem pracy osłabną, kiedy zaczniesz pracować na odległość. Ryzyko jest szczególnie duże, jeśli większość pracowników nadal ma wykonywać swoje obowiązki w biurze.

Takiemu wyizolowaniu możesz jednak zapobiec. Jeśli chcesz pracować zdalnie, przyjmij na siebie rolę strony bardziej aktywnej w relacjach. To Ty powinieneś dbać o utrzymanie kontaktów, a więc co pewien czas dzwonić, czy też próbować umawiać się na spotkania po pracy. Twoi znajomi prawdopodobnie docenią, jeśli będziesz się starał zintegrować starą paczkę przyjaciół.

Czy poradzę sobie, pracując w całkowitej izolacji od dotychczasowych współpracowników?

W dobie internetu to wcale nie jest konieczne! Istnieją przecież komunikatory internetowe, które umożliwiają nie tylko porozumiewanie się za pomocą tekstu pisanego, ale także poprzez rozmowy video. Jeśli więc chcesz porozmawiać na żywo, widząc przy tym rozmówcę, to także jest możliwe.

Poza tym praca zdalna nie oznacza na pewno zakazu wstępu do biura! Od czasu do czasu odwiedzaj swoich współpracowników, aby przedyskutować z nimi bieżące sprawy „w realu”.

Pracując zdalnie trudno mi będzie oddzielić życie zawodowe od prywatnego.

To faktycznie problem, ale możliwy do pokonania. Najlepiej od razu od początku pracy na odległość spróbować wprowadzić odpowiednią dyscyplinę, a więc ustalić czas pracy i przestrzegać go.

Pomóc Ci może także, jeśli zamkniesz pokój, w którym pracujesz i ograniczysz niepotrzebne „rozpraszacze”, takie jak np. Facebook. Możesz też skorzystać z elektronicznych lub papierowych organizerów, komputerowego timera czy też innych aplikacji stworzonych z myślą o usprawnianiu pracy. Dzięki takim narzędziom szybko przekonasz się, że taką samą pracę jak w biurze, w domu możesz wykonać znacznie szybciej i co najmniej równie dobrze.

Pracując samotnie, mogę mieć trudności z motywacją.

Jest na to prosta rada – przyznawaj sobie nagrody, które sprawią, że warto będzie wytrwać do końca przy obowiązkach i zrealizować je dobrze. Najlepiej zrobisz, jeśli na każdy wieczór zaplanujesz sobie inną atrakcję.

Czasem może to być wyjście do kina, innym razem spotkanie z przyjaciółmi, a kiedy indziej plan, aby wypróbować nowy przepis na pyszny deser  lub spędzić wieczór z książką ulubionego autora. Ważne, abyś każdego dnia miał przed sobą coś, na co warto czekać.

A co, jeśli nie wszystkie powyższe argumenty mnie przekonują?

Jest jeszcze jedno rozwiązanie. Pracując zdalnie, wcale nie musisz wykonywać obowiązków w domu. Istnieją miejsca, w których spotyka się wiele osób pracujących na odległość.

Centra coworkingowe zlokalizowane są najczęściej w firmach, które oferują także usługę wirtualnego biura. Coworking w Warszawie w Gold Place. możesz odwiedzić kiedy chcesz i pracować w nim godzinę, dwie lub więcej. Możesz je odwiedzać codziennie lub raz na kilka dni. Dzięki takiemu miejscu możesz poznawać nowych ludzi, korzystać z zalet elastycznego czasu pracy, a jednocześnie cały czas pracować zdalnie!

Co sądzicie o łączeniu pracy zdalnej dla firmy, w której jest się zatrudnionym na etacie, z korzystaniem z usług firmy coworkingowej? Czy to według Was może być dobre rozwiązanie?

Informacje przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu zapisów art. 66. Kodeksu Cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.) i nie dotyczą sprzedaży podmiotów, o których mowa w art. 151 KSH (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych).

Zostaw komentarz

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić