Jak mieć więcej czasu?
 

Jak mieć więcej czasu?

Dodano 13 maja 2015 w kategorii Wirtualne biuro

Jeśli prowadzisz małą firmę lub jesteś freelancerem, prawdopodobnie często zmagasz się z brakiem czasu. Możesz go mieć jednak więcej, jeśli zaczniesz działać trochę inaczej niż dotychczas.

Nawet właściciel firmy zatrudniającej spore grono pracowników, może mieć problem z właściwą organizacją zadań czy też z delegowaniem obowiązków. Ale jeśli tak, to co powiedzieć o przedsiębiorcy, który działa zupełnie samodzielnie? Czasem potrzebuje on wykonać mnóstwo organizacyjnej ekwilibrystyki, aby pogodzić ze sobą wszystkie zadania i zdążyć z zamówieniami na czas. Dlatego odpowiednia organizacja powinna być dla niego priorytetem.

Przeczytaj też:

  1. Pracuj efektywniej dzięki pomodoro
  2. Grupuj zadania – zrób więcej w krótszym czasie
  3.  5 sposobów, jak efektywnie zarządzać czasem

 

1. Planowanie ma sens

Wielokrotnie pisaliśmy już o tym, jak ważne jest planowanie, dlatego teraz jedynie o tym wspomnimy. Jeśli chcesz naprawdę efektywnie przepracować dzień, nie żałuj kilku lub nawet kilkunastu minut dziennie na ustalenie priorytetów oraz oszacowanie (bez naciągania) ile czasu potrzebujesz na wykonanie każde zadania.

Jeśli będziesz twardo trzymał się planu, nie stracisz czasu na to, co może poczekać, a co tylko pozornie zajmuje „chwilę”.  Zdając się na przypadek, ryzykujesz, że mnóstwo czasu stracisz na nieistotne drobiazgi.

2. Umawiaj się, gdy musisz

Czas bardzo szybko przecieka przez palce podczas tak zwanych spotkań biznesowych. Oczywiście często są one potrzebne i wtedy nie należy ich zaniedbywać. Unikaj jednak tych spotkań, które niczego nie wnoszą.

Jeśli zgłasza się do Ciebie klient, który jest bardzo wstępnie zainteresowany Twoimi usługami, ale nie wie, czy są odpowiednie dla niego, postaraj się wyjaśnić jego wątpliwości telefonicznie lub mailowo. Nie proponuj spotkania każdego, kto do Ciebie zadzwoni i nie na każdą prośbę o spotkaniu odpowiadaj pozytywnie.

Zanim się umówisz, upewnij się, czy mogą z tego wyniknąć jakiekolwiek korzyści. Jeśli nie, szkoda Twojego czasu.

3. Wyłącz autopilota

Kolejny błąd polega na tym, że często działamy na „autopilocie” – to znaczy funkcjonujemy automatycznie, rutynowo, często tłumacząc się brakiem czasu na głębszą refleksję nad tym co i jak robimy. Ale żeby móc usprawniać swoją pracę, musimy szukać takich możliwości.

Czy wysyłka kilkuset maili musi się odbywać pojedynczo, czy może lepiej byłoby wykorzystać do tego celu odpowiedni program? Czy proces realizowania zamówień można uprościć lub zautomatyzować? Nieustannie zadawaj sobie podobne pytania, szukając sposobów na szybsze wykonywanie czasochłonnych zadań.

4. Automatyzuj, zlecaj, deleguj

Szczególnie dużo czasu zajmują Ci prawdopodobnie te sprawy, w których nie czujesz się zbyt mocny. Jeśli pisanie tekstów na stronę internetową kosztuje Cię bardzo dużo wysiłku, to nie znaczy, że każdy będzie się nad tym równie mocno męczył. Jeśli nienawidzisz sprzedawać i handel idzie Ci jak po grudzie, to nie znaczy, że nikt inny nie poradziłby sobie z tym zadaniem lepiej.

Pomyśl o outsourcingu! Część zadań mógłbyś zlecić innym osobom lub firmom. To prawda, że musiałbyś ponieść z tego tytułu koszty, ale w tym czasie, w którym teraz robisz coś bez przekonania, mógłbyś zajmować się tym, w czym jesteś dobry i przez to generować nowe przychody.

5. Uwierz w outsourcing

Zlecić możesz naprawdę bardzo wiele zadań: promocję, copywriting, sprzedaż, a nawet usługi asystenckie oraz wirtualnego biura. Usługi asystenckie mogą obejmować m.in. nadawanie korespondencji, umawianie spotkań, a nawet załatwianie spraw w urzędach. W zakres wirtualnego biura może wchodzić nie tylko odbieranie korespondencji, ale także odbieranie połączeń telefonicznych, przychodzących na firmowy numer telefonu.

Jeśli chcesz zaoszczędzić czas, nie bój się korzystać z zalet outsourcingu, delegowania obowiązków, czy też zatrudniania zdalnych współpracowników. W ten sposób będziesz mógł usprawnić swoją firmę i zamiast samodzielnie zajmować się wszystkim, wreszcie zyskasz szansę, aby skupić się na najważniejszych sprawach. A najważniejsze to te, które mają bezpośredni wpływ na rozwój Twojego biznesu.

Czy jest coś, na co tracisz bardzo dużo czasu, chciałbyś to zmienić, ale nie wiesz jak? Czekamy na komentarze.

Zostaw komentarz

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić