Pracuj efektywniej dzięki pomodoro
 

Pracuj efektywniej dzięki pomodoro

Dodano 1 lutego 2017 w kategorii Praca zdalna

Technika pomodoro należy do najpopularniejszych metod usprawniających pracę, a jednak wiele osób nadal jej nie zna. Jeśli Ty także nie wiesz, na czym polega, a chciałbyś efektywniej wykorzystywać swój czas, sprawdź, w jaki sposób może Ci pomóc.

To, co czyni metodę pomodoro tak bardzo praktyczną i uniwersalną jest jej prostota. A ponieważ szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku pracy biurowej, może z niej skorzystać niemal każdy freelancer, przedsiębiorca, czy też etatowy pracownik umysłowy.

Przeczytaj też:

Na czym polega metoda pomodoro?

Nazwa pomodoro oznacza pomidora, a właściwie popularny minutnik kuchenny w jego kształcie. Jest bardzo prawdopodobne, że „pomidorek”, którego właścicielem był  Francesco Cirillo – twórca tej metody – odmierzał maksymalnie 25 minut. Autor ustawiał więc minutnik na maksymalny czas, a gdy pomidor zadzwonił, robił sobie 5 minut przerwy.

Z czasem metoda pomodoro została rozbudowana i usystematyzowana, jednak jej podstawowe zasady nadal są takie same.

 1. Za każdym razem, gdy pracujesz, używaj minutnika (lub aplikacji do odmierzania czasu).
 2. Pracuj w cyklach po 25-minut.
 3. Po każdym cyklu zrób sobie 5 minut przerwy.
 4. Po czterech cyklach pozwól sobie na dłuższą, 30-minutową przerwę.

Właściwie taka wiedza powinna wystarczyć Ci do stosowania techniki pomodoro. Aby jednak maksymalnie z niej skorzystać, weź również pod uwagę poniższe wskazówki.

 • Korzystanie z techniki pomodoro wymaga wcześniejszego stworzenia planu dnia lub choćby listy zadań do wykonania. Dzięki temu możesz realizować punkt po punkcie, bez zastanawiania się nad dalszą organizacją pracy.
 • Koncentruj się na jednym zadaniu w jednym czasie. Np. jeśli pracujesz w edytorze tekstu lub w arkuszu kalkulacyjnym, wyłącz przeglądarkę internetową i program pocztowy, aby nic nie odciągało Twojej uwagi od głównego zadania.
 • Jeśli skończysz jedno zadanie w trakcie trwającego cyklu pomodoro, nie czekaj na jego zakończenie, ale bierz się za następne zadanie. Wykonuj je, dopóki nie zadzwoni timer.
 • Przerwy powinny być wolne od pracy. Zarówno krótkie, jak i dłuższe przerwy, najlepiej spędzać z dala od komputera.

Dlaczego metoda pomodoro jest skuteczna?

Może się okazać, że lista korzyści płynących ze stosowania tej techniki będzie znacznie dłuższa niż sama instrukcja jej stosowania.  Skupmy się więc na najistotniejszych zaletach.

 • Etapy zamiast całości. Pomodoro pozwala podzielić duże i skomplikowane zadania na proste etapy. Dzięki temu pracę możemy postrzegać jako prostszą, a przez to możemy wykonywać ją chętniej.
 • Brak „rozpraszaczy”. Metoda ta pozwala wyeliminować „zajęcia zastępcze”, które często odciągają nas od pracy, np. ciągłe sprawdzanie maili, zaglądanie na Facebooka itd.
 • Wyższy stopień koncentracji. Jeśli odetniemy się od wszystkiego, co nas rozprasza, w większym stopniu skupimy się na sednie naszej pracy.
 • Dobre przyzwyczajenia. Stosowanie tej metody przez dłuższy czas wyrabia w nas dobre nawyki – choćby systematyczność.
 • Pełne wykorzystanie umysłu. Ludzki mózg najlepiej pracuje w krótkich cyklach. Najwięcej zapamiętujemy z tego, co robimy na początku i na końcu danego etapu. Jeśli cykle są krótkie, wykorzystujemy nasz umysł pełniej niż podczas długich odcinków pracy.
 • Gwarantowany odpoczynek. Nie zapominajmy o tym, że pomodoro to także przerwy. Metoda ta pomaga zadbać o odpowiednią higienę umysłu – dzięki temu, że w każdej godzinie mamy zapewnione 10-minutowe przerwy, możemy być mniej zmęczeni i bardziej kreatywni.

Pomodoro ma także jeszcze jedną zaletę. Technikę tę możesz zacząć stosować w dowolnym momencie – nawet teraz. Sprawdź ją i przekonaj się, jak łatwo możesz zwiększyć swoją efektywność.

Zobacz też 5 zasad sprawnej organizacji pracy w domowym biurze.

Zostaw komentarz

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić