Czego potrzeba do pracy zdalnej?
W pierwszej chwili tak postawione pytanie może zbić z tropu. Dziś wiele osób, które wykonują pracę umysłową, może pracować w domu lub w centrum coworkingowym. A skoro tak, to wydaje się, że nic szczególnego nie jest do takiej pracy potrzebne. Ale czy na pewno?
Przyzwyczailiśmy się, aby niektóre zasoby traktować jako oczywiste, ponieważ towarzyszą nam w codziennej pracy i podczas wypoczynku. Jeśli jednak zamierzasz pracować na odległość lub jesteś przedsiębiorcą, który chce zatrudniać pracowników zdalnie, powinieneś przemyśleć, czy w danej sytuacji taki sposób wykonywania obowiązków na pewno będzie możliwy.
Przeczytaj też:
- Kandydat do pracy zdalnej – jak go znaleźć?
- Jak zarządzać zdalnymi pracownikami?
- Praca zdalna – spotkania w realu
Sprzęt firmy czy pracownika?
Najważniejszy będzie odpowiedni sprzęt, a sprawa dotycząca wyposażenia pracownika w narzędzia pracy bywa rozstrzygana różnie. W klasycznie pojmowanej telepracy to pracodawca powinien wyposażyć pracowników we wszystkie urządzenia, które są mu niezbędne do wykonywania obowiązków.
Obecnie jednak coraz częściej zdarza się, że pracownicy pracują na tych samych urządzeniach, z których korzystają również prywatnie. Jeśli tak się dzieje, to wskazane jest, aby firma, która nie ponosi kosztów związanych z zakupem czy też serwisowaniem komputera czy drukarki, uwzględniła tę korzyść i zaproponowała z tego tytułu wyższe wynagrodzenie pracownikowi.
Ewentualnie możliwe jest rozwiązanie pośrednie – np. pracownik korzysta z własnego sprzętu, ale firma zwraca koszty poniesione na internet, papier, czy toner do drukarki.
Komputer z oprogramowaniem
Wróćmy jednak do tego, co pracownik zdalny mieć powinien. Wspomnieliśmy, że przy pracy umysłowej konieczny jest komputer. Komputer musi spełniać odpowiednie parametry, a często także mieć zainstalowane oprogramowanie potrzebne w konkretnej pracy (choćby edytor tekstu, czy też arkusz kalkulacyjny).
Sprawa jest bardziej złożona, gdy firma chce zdalnie zatrudnić np. grafika, ponieważ taka osoba będzie potrzebowała zarówno profesjonalnego oprogramowania graficznego, jak i komputera z mocną kartą graficzną oraz monitora o wysokiej rozdzielczości.
Słuchawki i telefon
Jeśli firma oczekuje, że telepracownik będzie uczestniczył w telekonferencjach, potrzebna będzie także kamera (w laptopie przeważnie, ale nie zawsze, jest już wmontowana w monitor) oraz słuchawki z mikrofonem. W wielu przypadkach przydadzą się również skaner oraz drukarka.
Wielu pracowników nie będzie mogło wykonywać swojej pracy bez posiadania telefonu. I tu znów pojawia się problem – czy pracodawca powinien dostarczyć pracownikowi aparat i opłacać jego abonament, czy też rozliczać koszty rozmów służbowych każdorazowo na podstawie billingu? To oczywiście kwestia do uzgodnienia. Najlepszy może się okazać abonament, który będzie pozwalał na wykonywanie rozmów bez limitów.
Szybki i bezawaryjny internet
Inna podstawowa sprawa, tak dziś oczywista, że przez to często o niej zapominamy, to internet. Może się okazać, że pracodawca zgodzi się na pracę zdalną, po czym okaże się, że pracownik ma w domu bardzo wolne łącze, albo jego internet często nie działa z powodu awarii. Dobrze więc jest wcześniej upewnić się, czy pracownik ma dostęp do szybkiego i bezproblemowego internetu.
Ideałem byłoby posiadanie internetu z dwóch źródeł – np. kablowego oraz – w sytuacjach awaryjnych – mobilnego.
Cichy kąt do pracy
Praca zdalna wymaga jednak nie tylko odpowiedniego wyposażenia technicznego. Należy zwrócić uwagę także na kwestie organizacyjne. Pracownik powinien mieć możliwość zorganizować sobie komfortowe miejsce do pracy. Potrzebuje wydzielonej przestrzeni, w której będzie mógł postawić biurko, a na nim komputer, inne urządzenia, segregatory, artykuły biurowe…
Prawidłowe wykonywanie obowiązków wymaga dobrych warunków także w innym znaczeniu. Jeśli podczas pracy w domu, w tym samym pomieszczeniu obecni będą inni domownicy, jeśli tuż za oknem dobiegają hałasy z sąsiedniej budowy albo sąsiedzi właśnie przeprowadzają generalny remont, trudno będzie o całkowite skupienie się na pracy.
Coworking jako alternatywa
W wielu sytuacjach kompromisowym rozwiązaniem może okazać się praca zdalna w centrum coworkingowym. Tam pracownik otrzyma dostęp do niektórych urządzeń, a także będzie miał zagwarantowane odpowiednie warunki pracy. Jednocześnie nadal będzie mógł korzystać z zalet elastycznego trybu wykonywania obowiązków.
Miejsca, które proponują coworking, często posiadają w ofercie także usługę wirtualne biuro, dzięki czemu firma może nie tylko „ulokować” swojego zdalnego pracownika w odpowiednio przygotowanym miejscu, ale jednocześnie skorzystać także z dodatkowych usług.
Czy poza sprzętem i spokojem, pracownik zdalny potrzebuje czegoś jeszcze? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
Zostaw komentarz
Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić
Wirtualne biuro
- Zarejestruj swoją firmę w rozpoznawalnym biurowcu w centrum Warszawy. Nasi pracownicy odbiorą Twoją pocztę i prześlą Ci skany na maila, przywitają Twoich gości gdy będziesz miał spotkanie w naszych salach konferencyjnych wynajmowanych na godziny i odbiorą dedykowany numer telefonu przedstawiając się nazwą Twojej firmy.
od 199 złSprawdźZakładanie firm
- Bezpłatnie pomożemy zarejestrować Twoją firmę niezależnie czy będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka z o.o. czy spółka komandytowa. Nasz doradca przygotuje niezbędne dokumenty, poinformuje o wszelkich obowiązkach związanych z Twoim rodzajem działalności i doradzi najkorzystniejsze rozwiązania finansowo - prawne.
od 0 złSprawdźKsięgowośćod 99 zł
- Oferujemy opiekę doświadczonej kadry licencjonowanych księgowych. Za pomocą firmy kurierskiej Odbierzemy od Ciebie dokumenty księgowe na terenie całej Polski. W cenie opłaty za prowadzenie księgowości oferujemy darmowy program do fakturowania. Posiadamy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na kwotę 1 mln zł.
od 99 złSprawdźGotowe spółkiod 1 349 zł
- Błyskawiczny start bez czekania na rejestrację (która może trwać nawet do 13 tygodni). Dzięki gotowej spółce rozpoczniesz działalność w 24 godziny. Oferujemy gotowe spółki zarejestrowane od 2016 do 2017 roku. Notarialna gwarancja braku długów i zobowiązań spółki. Spółki mają szeroki zakres PKD oraz są zarejestrowane do VAT/VAT-EU.
od 1 349 złSprawdźSale konferencyjneod 38,40 zł
- Proponujemy wynajęcie sal w biurowcu klasy A, z wysokim standardem wykończenia, zlokalizowany w samym centrum Warszawy - zaledwie 600 m od stacji metra Rondo ONZ. Oferujemy wsparcie ze strony recepcji w organizacji spotkań oraz w przyjmowaniu gości. W cenie napoje oraz kruche ciastka bez limitu. W salach bezprzewodowy internet.
od 38,40 złSprawdź
Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić
Wirtualne biuro
- Zarejestruj swoją firmę w rozpoznawalnym biurowcu w centrum Warszawy. Nasi pracownicy odbiorą Twoją pocztę i prześlą Ci skany na maila, przywitają Twoich gości gdy będziesz miał spotkanie w naszych salach konferencyjnych wynajmowanych na godziny i odbiorą dedykowany numer telefonu przedstawiając się nazwą Twojej firmy.
Zakładanie firm
- Bezpłatnie pomożemy zarejestrować Twoją firmę niezależnie czy będzie to jednoosobowa działalnosć gospodarcza, spółka z o.o. czy spółka komandytowa. Nasz doradca przygotuje niezbędne dokumenty, poinformuje o wszelkich obowiązkach związanych z Twoim rodzajem działalności i doradzi najkorzystniejsze rozwiązania finansowo - prawne.
Księgowośćod 99 zł
- odbieramy dokumenty od klienta na terenie całej Polski,
- oferujemy darmowy program do fakturowania w cenie usługi
- posiadamy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na kwotę 1 mln zł
Gotowe spółkiod 1 349 zł
- rozpoczynasz działalność w 24 godziny (rejestracja spółki trwa w Polsce do 6 tygodni)
- oferujemy gotowe spółki zarejestrowane zarówno w 2015 r., jak i w latach 2012-2014
- gwarantujemy brak historii gospodarczej spółek, szeroki zakres PKD i niezbędne dokumenty rejestracyjne
Sale konferencyjneod 38,40 zł
- lokalizacja w centrum Warszawy, 600m od stacji metra Rondo ONZ
- biurowiec klasy A z wysokim standardem wykończenia
- wsparcie ze strony recepcji w organizacji i przyjmowaniu gości