Networking online – zbuduj sieć kontaktów
 

Networking online – zbuduj sieć kontaktów

Dodano 15 lutego 2017 w kategorii Praca zdalna

Jeśli prowadzisz własny biznes lub jesteś freelancerem, liczba i jakość zleceń, które otrzymujesz, może być ściśle powiązana z jakością Twoich kontaktów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób pracujących na własny rachunek przywiązuje dużą wagę do budowania swojego wizerunku w internecie, co z kolei może sprzyjać nawiązywaniu wartościowych znajomości.  

Pojęcie networkingu przeważnie odnosi się do budowania sieci kontaktów w świecie rzeczywistym – i o takim właśnie w poprzednim artykule pisaliśmy o offline`owym networkingu. Rozwój internetu sprawił jednak, że aby poznawać nowych ludzi i powiększać społeczność swoich znajomych, właściwie nie trzeba ruszać się zza biurka.

Co możesz zrobić, aby aktywność w internecie nie przypominała „strzelania kulą w płot”, ale faktycznie służyła Twoim interesom?

Przygotuj grunt

Zanim zaczniesz prowadzić jakiekolwiek działania związane z kreowaniem profesjonalnego wizerunku w sieci i pozyskiwaniem kontaktów biznesowych, przygotuj grunt.

Pamiętaj, że jeśli ktoś zwróci na Ciebie uwagę dzięki późniejszym działaniom, zanim zadzwoni, prawdopodobnie postara się dowiedzieć o Tobie czegoś więcej. Dlatego zadbaj o to, by wszystkie informacje na Twój temat były aktualne i wyglądały profesjonalnie. Dotyczy to zarówno strony internetowej, jak i np. kont w mediach społecznościowych.

Nie zapomnij przy tym o swoich „prywatnych” kontach – np. profilu na Facebooku. Typowe zdjęcie z wakacji nikogo na pewno nie urazi, ale już zdjęcia z balangi, na której nie odmawiałeś alkoholu, mogą podważać zaufanie do Ciebie. Podobnie jak złośliwe lub mało kulturalne komentarze zamieszczane pod wpisami innych.

Jeśli w sieci można znaleźć cokolwiek, czego mógłbyś się wstydzić lub co może poddawać w wątpliwość Twój profesjonalizm, postaraj się to usunąć zanim jeszcze rozpoczniesz działania networkingowo-wizerunkowe.

Działaj i rób to konsekwentnie

Gdy już uporządkujesz miejsca swojej dotychczasowej aktywności w sieci, zaplanuj swoją dalszą obecność w internecie. Zdecyduj, gdzie i w jaki sposób chcesz promować swoją osobę. Pod uwagę możesz wziąć m.in. obecność na portalach LinkedIn, Facebook, GoldenLine, ale także prowadzenie bloga lub nawet kanału video.

Ważne, aby Twoje działania nie skończyły się po pierwszym miesiącu, ale by były prowadzone długofalowo. Dlatego najlepiej od razu dobrze je zaplanuj, uwzględniając swoje realne możliwości. Ustal na jakie aktywności znajdziesz czas oraz jak często będziesz w stanie się nimi zajmować.

Dziel się swoją wiedzą

Nie bój się pokazać, że jesteś specjalistą w tym, co robisz. Nie bój się także tego, że ktoś mógłby zbyt łatwo skorzystać z Twojej wiedzy. To niewielkie ryzyko w porównaniu z tym, jak wiele możesz zyskać.

Przygotowując teksty lub filmy o charakterze poradników, przeprowadzając webinary lub odpowiadając na pytania internautów dotyczące dziedziny, w której jesteś specjalistą (np. na forach internetowych), pokażesz innym, jak bardzo potrafisz być pomocny, a jednocześnie udowodnisz, że naprawdę znasz się na określonym temacie. Dla niektórych będzie to ważnym argumentem za tym, by zaproponować Ci współpracę.

Pamiętaj jednak, by na bieżąco analizować statystyki i wchodzić w interakcje z odbiorcami. Np. jeśli prowadzisz blog, warto odpowiadać na komentarze, ale też odwiedzać (i komentować) blogi Twoich czytelników.

Chwal się swoimi sukcesami

W networkingu nie ma miejsca na skromność. Wyeksponuj swoje atuty w wirtualnym CV, które możesz zamieścić np. w Goldenline lub w LinkedIn. Jeśli ukończyłeś nowe szkolenie, poszerzyłeś swoje umiejętności, otrzymałeś nagrodę bądź wyróżnienie, opublikowałeś artykuł w specjalistycznym portalu lub czasopiśmie, podziel się tą wiadomością z innymi. Sukcesem może być także np. pozyskanie ważnego klienta (o ile wyrazi zgodę na upublicznienie tego faktu).

Wiele osób potraktuje takie informacje nie tylko jako „chwalenie się” – będą one stanowiły potwierdzenie Twojej wiedzy oraz pozycji, a przy okazji pokażą to, co robisz „od zaplecza”. Zauważ, że przejrzyste prowadzenie biznesu zyskuje coraz więcej zwolenników, a ci, którzy mają odwagę ujawniać wiele informacji o swojej działalności, szybciej od innych stają się liderami opinii.

Komentuj wypowiedzi wpływowych osób

Jeśli chcesz nawiązać kontakty z osobami wpływowymi w Twojej branży, pozwól, by i one Cię poznały. Komentuj ich wypowiedzi w social mediach lub na blogach – i oczywiście, nie rób tego anonimowo.

Jeśli będziesz często zamieszczał interesujące, wartościowe merytorycznie komentarze pod wpisami konkretnej osoby, możesz być pewnym, że po pewnym czasie Twoje nazwisko będzie dla niej rozpoznawalne. Nie bądź jednak nadgorliwy – rozpoczynanie dyskusji pod absolutnie każdym wpisem lub komentowanie każdej aktywności danej osoby może zostać uznane za uciążliwe.

Jeśli znasz fora internetowe, blogi, grupy na Facebooku, które są popularne wśród znaczących dla Ciebie osób, Ty również bądź na nich aktywny. Obecność i dyskusje prowadzone w gronie specjalistów, ułatwią Ci nawiązanie współpracy.

Pamiętaj, że kontakty nawiązane on-line mogą być dobrym wstępem do zacieśnienia realnej znajomości. Nic bowiem nie buduje relacji tak skutecznie, jak bezpośrednie spotkania w prawdziwym świecie.

Zostaw komentarz

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić