3 sposoby na networking dla mobilnego przedsiębiorcy
 

3 sposoby na networking dla mobilnego przedsiębiorcy

Dodano 8 lutego 2017 w kategorii Startup

W świecie biznesu rozwinięta sieć kontaktów przekłada się na rozpoznawalność firmy, zwiększa liczbę okazji do podjęcia interesującej współpracy i w końcu, pomaga w pozyskiwaniu kolejnych zleceń. Czy mobilny przedsiębiorca jest skazany na poszukiwanie kontaktów wyłącznie przez internet? Absolutnie nie!

Networking to poszukiwanie okazji do spotkań z interesującymi ludźmi, zjednywanie ich sobie i wykorzystywanie możliwości do wspólnego robienia interesów. Coraz częściej pomagać w tym może internet, nie zastąpi on jednak bezpośrednich spotkań z ludźmi.

Jeśli na co dzień korzystasz głównie z komputera i telefonu, możesz mieć mało okazji do bezpośredniej pracy z ludźmi i nawiązywania kontaktów twarzą w twarz. Nie jest to jednak argument za tym, by poprzestać na kontaktach wirtualnych. W takiej sytuacji tym bardziej powinieneś zwrócić uwagę na budowanie relacji „w realu”.

Uczestnicz w wydarzeniach networkingowych

Jeśli zastanawiasz się nad tym, gdzie mógłbyś nawiązać wartościowe kontakty biznesowe, pierwsze Twoje myśli mogą pobiec w kierunku spotkań typowo networkingowych.

Organizowane są one specjalnie po to, aby pomagać w robieniu interesów – niektóre z nich skierowane są w szczególności do samodzielnych przedsiębiorców, poszukujących nowych możliwości współpracy. Niestety, nie wszystkie tego typu wydarzenia są warte uwagi. Według relacji niektórych uczestników, spotkania networkingowe czasem przypominają sklep, w którym znajduje się tłum sprzedawców, lecz nie ma nikogo, kto byłby zainteresowany zakupami.

Po pierwsze więc – szukając kontaktów, wybieraj takie spotkania, na których są obecni nie tylko sprzedawcy, ale przede wszystkim potencjalni klienci.  Dlatego właśnie warto pojawiać się na targach lub konferencjach z branż, z którymi związane są osoby lub firmy z Twojej wymarzonej grupy docelowej.

Po drugie – nie bądź agresywnym sprzedawcą. Szukaj możliwości kooperacji, wymiany wiedzy, a nawet pozyskiwania klientów wspólnie z partnerami. W ten sposób możesz dotrzeć do potencjalnych kooperantów lub inwestorów. Aby działania tego typu były skuteczne, próbuj wymieniać się doświadczeniami, dziel się swoją wiedzą i w ten sposób buduj swoją wartość w oczach rozmówców.

Korzystaj z coworkingu

Szukaj ludzi podobnych do Ciebie – a więc takich, którzy podobnie myślą i w podobny sposób pracują. Gdzie możesz ich znaleźć? Jeśli jesteś freelancerem lub samodzielnym przedsiębiorcą, spotkasz ich np.: w coworkingu Gold Place w Warszawie.

Niektóre z tych osób bardzo często będą potrzebowały współpracowników przy realizacji projektów dla swoich klientów. Być może ich usługi będziesz mógł uzupełnić swoimi. Masz więc szansę na poznanie ciekawych ludzi, zrobienie z nimi czegoś ciekawego, a także na skorzystanie z ich sieci kontaktów. Na podobnej zasadzie inni mogą skorzystać na znajomości z Tobą.

Bądź aktywny w organizacjach

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego tak wiele znanych, a zarazem zapracowanych osób, znajduje jeszcze czas na bardzo czasochłonną pracę w fundacjach lub stowarzyszeniach? Powodem jest nie tylko fakt, że dobrze mieć poczucie, iż robi się coś pożytecznego dla innych. Niemniej ważne jest to, że praca społeczna często pozwala poznawać inne osoby, a więc właśnie – pomaga w budowaniu sieci kontaktów.

Pracując społecznie, z jednej strony zrobisz coś pożytecznego dla innych, a z drugiej – zyskasz okazję, by dotrzeć do wpływowych osób z wybranych środowisk. Tak pozyskane kontakty mogą z kolei zaprocentować nowymi możliwościami współpracy, czy nawet okazjami biznesowymi.

Na podobnej zasadzie niektórzy chętnie występują w roli wykładowców lub prowadzą szkolenia. Dzieląc się swoją wiedzą i działając aktywnie w środowisku podobnych sobie specjalistów, zarazem promują swoją działalność, budują swój ekspercki wizerunek, jak i poszerzają sieć kontaktów.

Powyższe przykłady działań networkingowych można sprowadzić do jednej zasady – szukaj sposobów do zawierania nowych znajomości, a przekonasz się, że z czasem będą one procentowały. Nawet, jeśli początkowo niewiele wskazuje na ich biznesowy potencjał.

Zostaw komentarz

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić