Mobilny pracownik i jego wyposażenie
 

Mobilny pracownik i jego wyposażenie

środa, 10 Grudzień 2014 w kategorii Praca zdalna, Wirtualne biuro

Pracownicy mobilni to już nie jakiś odległy trend – to rzeczywistość! Tysiące ludzi na całym świecie pracuje w domach, centrach coworkingowych, a nawet w kawiarniach – daleko od siedzib przedsiębiorstw, w których są zatrudnieni.

Jeśli chcemy sami dla siebie lub dla swojego pracownika przygotować mobilne stanowisko pracy, powinniśmy wiedzieć, że w tym przypadku mniej (urządzeń) oznacza więcej (mobilności).

Pracownik mobilny to przecież taki, który swoje obowiązki może wykonywać w rozmaitych miejscach, często je zmieniając. Mobilność może oznaczać zarówno fakt, że pracownik spędza czas pracy w domu, jak i że obowiązki zmuszają go do częstych podróży.

Przeczytaj też:

Oczywiście powinien mieć on także miejsce, do którego będzie wracał – także w zawodowym znaczeniu. Szczególnie jeśli jego praca wiąże się z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wtedy może założyć firmę pod wirtualnym adresem. Na ten właśnie adres będzie dostarczana korespondencja, a w razie potrzeby pracownik będzie mógł skorzystać z pomocy zupełnie realnej asystentki czy sali konferencyjnej. Wirtualne biuro pomoże usprawnić pracę.

Laptop (lub tablet) to podstawa

W każdej sytuacji pracownik mobilny powinien mieć przy sobie to wszystko, co jest mu niezbędne do świadczenia pracy wysokiej jakości.

Podstawowe narzędzie pracy stanowi zazwyczaj laptop z odpowiednim oprogramowaniem. Coraz częściej w celach zawodowych i biznesowych wykorzystuje się także tablety, które są mniejsze, lżejsze, a przez to bardzo odpowiadają osobom, które często się przemieszczają. Jeśli dotykowy ekran nie wystarcza, można dołączyć do niego niewielką i lekką klawiaturę.

Bez względu na to, na jaki rodzaj przenośnego komputera się zdecydujesz, pamiętaj, aby był wyposażony w kamerę, głośniki i wyjście na mikrofon, do którego podłączysz zestaw słuchawkowy. Takie wyposażenie daje możliwość chociażby przeprowadzania konferencji video, ale też nawiązania rozmowy głosowej np. poprzez Skype.

W komputerze można zgromadzić mnóstwo potrzebnej wiedzy – np. w postaci biblioteki e-booków i czasopism związanych z dziedziną, którą zajmuje się pracownik. Komputer powinien mieć możliwość bezprzewodowego łączenia się z innymi urządzeniami – np. drukarkami oraz routerem wi-fi. Zobacz inne narzędzia do pracy zdalnej.

Problemy z prądem

Pracownikowi mobilnemu przyda się uniwersalny zasilacz sieciowy, do którego można podłączyć wiele rozmaitych urządzeń. Dzięki temu naładowanie laptopa, telefonu lub innego urządzenia nie powinno stanowić problemu.

Jednak na wypadek, gdyby w jakimś miejscu nie było gniazdka prądu, można rozważyć także zakup lekkiego, dodatkowego akumulatora przenośnego. Skorzystać można z niego wszędzie – np. w parku lub oczekując na samolot na lotnisku.

Wszystkie te urządzenia powinny zmieścić się w jednej wygodnej torbie wyposażonej w dużo przegródek o różnej wielkości. Torba nie powinna być ani za duża, ani za mała – musi być tak wygodna, by korzystanie z niej było łatwe i przyjemne.

Chyba, że zdecydujemy się na rozwiązanie jeszcze bardziej mobilne…

Mobilność do kwadratu

Obecnie dane można bez problemów zapisywać w chmurze. W chmurze działa także wiele programów ułatwiających pracę. W takiej sytuacji wystarczy znać adresy i hasła dostępu do serwerów, na których znajdują się materiały firmowe, a łączyć można się z dowolnego komputera, choćby z kawiarni internetowej, czy komputera w firmie klienta, którą pracownik odwiedza.

W takich sytuacjach pamiętajmy o tym, żeby korzystać ze stron obsługujących szyfrowane połączenia. Jeśli pracownik nie potrzebuje nosić ze sobą własnego komputera, wystarczy mu pendrive o dużej pojemności lub nieco większy przenośny dysk.

Co jeszcze?

Wspomnieliśmy o telefonie, warto więc przypomnieć, że mobilnemu pracownikowi przyda się zestaw głośnomówiący.

Podczas podróży samochodem wręcz niezbędnym współcześnie wyposażeniem jest nawigacja z aktualnymi mapami. Idealnie, jeśli jest ona wyposażona w kartę internetową, bo dzięki temu pracownik będzie mógł otrzymywać bieżące informacje o korkach i skutecznie omijać drogowe zatory.

Specyfika każdej pracy może być nieco inna, dlatego każdy powinien przygotować sobie takie narzędzia pracy, które będą odpowiednie właśnie dla niego. Czy jest coś, o czym nie napisaliśmy w tym artykule, a co jest niezbędne w Waszej pracy na odległość?

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (Oceń pierwszy!)

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić