Jak przekonać pracodawcę do pracy zdalnej?
 

Jak przekonać pracodawcę do pracy zdalnej?

środa, 12 Listopad 2014 w kategorii Praca zdalna

Być może jesteś przekonany, że praca zdalna byłaby dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Pozostaje jednak pewna „drobna” przeszkoda – do swojego pomysłu musisz jeszcze przekonać szefa.

W niektórych firmach praca na odległość w ogóle nie jest praktykowana. Jednak coraz częściej zdarza się, że pracodawcy decydują się na elastyczne formy zatrudnienia.

Dlaczego chcesz pracować zdalnie?

Nawet, jeśli w miejscu, w którym pracujesz, zdalny system pracy nie był dotychczas stosowany, możesz spróbować porozmawiać na ten temat z przełożonym. Jeśli praca na odległość przez 5 dni w tygodniu nie będzie możliwa, pozostaje jeszcze ewentualność łączenia pracy w biurze z wykonywaniem jej np. w domu.

Przeczytaj też:

Im mniej elastyczna w zakresie zatrudnienia jest firma, w której pracujesz, tym mocniejszych argumentów będziesz musiał użyć, by Twoja propozycja została w ogóle rozpatrzona. Za pracą zdalną przemawiać mogą np. ważne względy osobiste. Może to być potrzeba opiekowania się dzieckiem, uciążliwość wynikająca z codziennych dojazdów na dużą odległość lub np. problem ze zdrowiem. Ważne, abyś podał autentyczne i ważne potrzeby, które powodują, że praca zdalna będzie dla Ciebie lepsza od tej wykonywanej stacjonarnie. Opowiedz o nich swojemu przełożonemu.

Jakie korzyści odniesie pracodawca?

Nie wystarczy jednak, że wyjaśnisz, dlaczego praca zdalna będzie dobra dla Ciebie. Dla szefa ważniejsze jest, jak ta zmiana wpłynie na funkcjonowanie firmy.

W jaki sposób będą przebiegały ustalenia między Tobą a innymi pracownikami przedsiębiorstwa? Czy z powodu nowego trybu pracy nie ucierpią kontakty z klientami? Nawet jeśli przełożony nie zada podobnych pytań wprost, możesz być pewien, że będzie się nad nimi zastanawiał. Dlatego zrób ten krok jako pierwszy i spróbuj od razu rozwiać jego wątpliwości.

Opowiedz szefowi o korzyściach, jakie dzięki pracy zdalnej osiągniesz zarówno Ty, jak i firma. W biurze zwiększy się ilość wolnej przestrzeni, a niektóre urządzenia będą rzadziej używane (jeśli masz je także w domu). Pracodawca może więc odnieść drobne, ale wymierne korzyści finansowe, jeśli będziesz pracować na własnym sprzęcie podłączonym do domowego gniazdka. Poza tym elastyczny czas pracy może przełożyć się na większą efektywność. Jeśli naprawdę skupisz się na pracy w domu, możesz zrobić znacznie więcej, choćby dla tego, że koledzy nie będą Ci przerywali tak często, jak w biurze.

Udowodnij!

Jeśli naprawdę jesteś osobą dobrze zorganizowaną, a pracując samodzielnie potrafisz skupić się na pracy lepiej niż w firmie, przekonaj do tego szefa. Jeśli ma wątpliwości, podaj przykłady sytuacji, w których doskonale poradziłeś sobie z obowiązkami, jednocześnie wykazując się samodzielnością.

Jeśli to nie wystarczy, zaproponuj próbę. Poproś szefa, by zgodził się na pracę zdalną np. przez 2 dni w tygodniu w okresie miesiąca lub 14 dni. Wspólnie sprawdźcie, czy taki system współpracy Wam odpowiada i jakie przynosi efekty. Być może uda Ci się wówczas udowodnić, że praca na odległość opłaca się każdej ze stron.

Jakich argumentów jeszcze można użyć, aby przekonać szefa do pracy na odległość? Czekamy na Wasze propozycje!

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (Oceń pierwszy!)

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić