Czym kierować się zakładając własną firmę?
 

Czym kierować się zakładając własną firmę?

Dodano 22 kwietnia 2015 w kategorii Wirtualne biuro

Często jest tak, że gdy pojawia się chęć założenia własnej firmy, nie wiemy jeszcze czym chcielibyśmy się zająć. Najpierw jest impuls, potrzeba zmiany, dopiero potem zaczynamy szukać pomysłów.

Czasem zaczyna się od impulsu, innym razem od pomysłu, ale nie zawsze jest tak, że zrealizowany zostaje pierwszy pomysł. Dlatego być może potrzeba zmiany, chęć, by sprawdzić się w roli przedsiębiorcy jest ważniejsza. Pomysły można zmieniać, ale trudno będzie zrobić cokolwiek, gdy brakuje pasji lub gdy źle czujemy się w roli organizatorów.

Liczą się chęci

Najpierw zadaj sobie kluczowe pytanie: czy chcesz prowadzić własną firmę? Pomyśl o zaletach i wadach tego rozwiązania, w tym o finansowej odpowiedzialności.

Nikt już nie będzie płacił za Ciebie składek ZUS, nikt nie zagwarantuje Ci stałej pensji, a urlop może oznaczać czas, w którym zarobisz mniej lub nie zarobisz wcale (szczególnie, jeśli firmę prowadzisz samodzielnie). Ale są też plusy: niezależność, brak szefa nad głową, możliwość realizacji własnych pomysłów, a w razie powodzenia – dochody wyższe niż w pracy na etacie.

Biznes z pasją

Szukając pomysłów na firmę, zwróć uwagę przede wszystkim na swoje doświadczenia i zainteresowania. Unikaj wchodzenia w taki biznes, którego zupełnie nie znasz, nie rozumiesz i który Cię nie interesuje. Poszukuj natomiast możliwości, by wykorzystać swoje umiejętności i pasję.

Nie oznacza to, że jeśli byłeś dziennikarzem, teraz musisz założyć własny portal lub czasopismo – równie dobrze możesz pójść w stronę agencji public relations, czy też organizacji imprez, a nawet zainteresować się działalnością wydawniczą. Jeśli uczyłeś języków obcych, nie musisz zakładać własnej szkoły – lepsze mogą okazać się tłumaczenia, a nawet sprzedaż lub wydawanie książek obcojęzycznych. A może chciałbyś organizować wyjazdy wypoczynkowe połączone z nauką języków?

Szukaj nietypowych rozwiązań, ale nie przesadzaj z oryginalnością. Pamiętaj, że ostatecznie o powodzeniu danego przedsięwzięcia zadecyduje nie to, czy wejdziesz na rynek jako pierwszy z jakimś produktem lub usługą, ale czy sprzedaż przyniesie ci zysk. Na bardzo oryginalne pomysły często nie ma popytu, ponieważ nikt jeszcze nie przyzwyczaił potencjalnych klientów do danej oferty.

Obliczaj i testuj

Postaraj się oszacować ilu klientów jesteś w stanie pozyskać w ciągu miesiąca oraz w okresie całego roku, jakie przychody przyniesie Ci Twoja działalność, jakie koszty będziesz musiał ponieść oraz czy firma przetrwa, gdyby okazało się, że Twoje szacunki zostały zawyżone o 50%. Jeśli mimo takich obliczeń nadal będziesz przekonany, że wyjdziesz na swoje, przejdź do kolejnego etapu, jakim jest testowanie.

W zależności od tego, czym będzie zajmowała się firma, przeprowadź ankietę lub zapytaj znajomych o to, czy byliby zainteresowani skorzystaniem z usług lub produktów, które chcesz zaoferować.

Idealnie byłoby np. założyć stronę internetową z opisem produktów i usług oraz z możliwością składania wstępnych zamówień albo zapytań ofertowych. Sprawdź, jeszcze przed zarejestrowaniem firmy, czy pojawi się zainteresowanie. Jeśli nie – zamiast upierać się przy swoim pomyśle biznesowym, poszukaj innego.

Formalności to nie problem

A jeśli okaże się, że pomysł chwycił i klienci już nie mogą doczekać się realizacji zamówienia? Tym się nie martw. Obecnie firmę możesz założyć w ciągu jednego dnia, a jako siedzibę możesz wybrać nawet wirtualne biuro.

Firmy, które mają w swojej ofercie np. wirtualny adres, zazwyczaj posiadają także sale spotkań, w których będziesz mógł spotykać się z klientami oraz biurka wynajmowane na godziny.

Zapoznaj się z ofertą tego typu firm i sprawdź, w jaki sposób mogą ułatwić życie początkującemu przedsiębiorcy – Gold Place oferuje pomoc przy zakładaniu spółek lub proponuje już gotowe spółki na sprzedaż.

Szukaj pomysłów, testuj, szukaj klientów, a resztą się nie przejmuj. Gdy znajdziesz chętnych zainteresowanych Twoimi usługami, rejestracja firmy oraz znalezienie dla niej adresu nie będzie żadnym problemem.

O czym jeszcze warto pamiętać, przymierzając się do założenia własnej firmy?

 

Zostaw komentarz

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić