Wirtualne biuro a urząd skarbowy – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców
 

Wirtualne biuro a urząd skarbowy – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców

Dodano 21 lutego 2020 w kategorii Wirtualne biuro

Czy przedsiębiorcy rejestrujący firmę w wirtualnym biurze nie mają problemów z rejestracją do podatku VAT? Czy koszty wirtualnego biura stanowią koszt uzyskania przychodu? W artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące kwestii podatkowych dla firmy z wirtualnym adresem.

Choć wirtualne biura funkcjonują w Polsce już od kilku lat, nie wszyscy urzędnicy skarbowi zdążyli poznać ich specyfikę. Efektem takiego stanu rzeczy bywa sceptycyzm, wątpliwości… i spora podejrzliwość pracowników urzędów. Rozważasz rejestrację firmy w wirtualnym biurze? Poznaj najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania, dotyczące podatków i relacji z US.

Wirtualne biuro a odmowa rejestracji firmy

Słyszałem, że urząd nie chciał nadać numeru NIP firmie zarejestrowanej w wirtualnym biurze? Czy to prawda? Jaki był powód takiej decyzji urzędnika?

Rzeczywiście. Jakiś czas temu zdarzało się, że przedsiębiorcy, którzy chcieli zarejestrować firmę pod adresem wirtualnego biura, spotykali się z odmową nadania numeru NIP. Urzędnicy twierdzili bowiem, że pod adresem wirtualnego biura nie sposób prowadzić działalności. Jednak zgodnie z uzasadnieniem jednego z wyroków, wydanego przez Naczelny Sąd Administracyjny „w obecnych realiach obrotu gospodarczego, przy uwzględnieniu współczesnych technologii, czynności zarządcze i działalność gospodarcza są i mogą być prowadzone w dowolnym miejscu, także przy wykorzystaniu tzw. biur wirtualnych czy biur coworking (dzielonych).(…)”. Korzystanie z wirtualnego biura nie powinno być więc dla urzędu przesłanką do odmowy nadania przedsiębiorcy numeru NIP.

Wirtualne biuro a VAT

Czy w świetle aktualnych przepisów i konieczności weryfikacji danych przez urzędnika skarbowego mogę mieć problem z rejestracją firmy do podatku VAT?

Niestety, z powodu braku wiedzy na temat specyfiki działalności wirtualnych biur, urzędnicy skarbowi czasem traktują je jako… doskonały sposób na oszustwa podatkowe i wyłudzania zwrotów VAT-u. Zgodnie z prawem (art. 96 ust. 4a ustawy o podatku od towarów i usług), naczelnik urzędu skarbowego może odmówić rejestracji do VAT-u wyłącznie wtedy, jeśli zostanie spełniony co najmniej jeden z poniższych warunków:

  • dane podane w zgłoszeniu rejestracyjnym są niezgodne z prawdą,
  • podmiot ten nie istnieje,
  • mimo podjętych udokumentowanych prób nie ma możliwości skontaktowania się z tym podmiotem albo jego pełnomocnikiem,
  • podmiot albo jego pełnomocnik nie stawia się na wezwania naczelnika urzędu skarbowego.

Jeśli podmiot działa legalnie i nie unika kontaktu z US, nie ma przesłanek do odmowy rejestracji. Taką teorię potwierdza wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 14 lipca 2016 r. Jak uzasadnił sąd, użycie adresu wirtualnego biura podczas wypełniania formularza VAT-R nie może być jedynym powodem negatywnej decyzji podczas rejestracji firmy do podatku VAT.

Wirtualne biuro a podatki

Czy koszt wynajęcia wirtualnego biura mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Tak. Koszt wynajęcia wirtualnego biura możesz wrzucić w koszty, zmniejszając tym samym podstawę opodatkowania. Jeśli jesteś płatnikiem podatku od towarów i usług, odliczysz także VAT.

Wirtualne biuro a urząd skarbowy

Czy to prawda, że adres wirtualnego biura określa urząd skarbowy właściwy dla mojej firmy?

Tak. To, któremu urzędowi skarbowemu będzie podlegać Twoja firma, zależy od adresu, pod jakim ją zarejestrujesz. Przemyślany wybór wirtualnego biura pozwoli Ci więc „wybrać” znany z przychylności i serdecznego stosunku do przedsiębiorców urząd.

Wirtualne biura – w pełni legalne

Pamiętaj, że w świetle prawa rejestracja firmy w wirtualnym biurze jest w pełni legalna. Potwierdzają to wielokrotne wyroki sądów administracyjnych. Jeśli Twoja firma działa legalnie, urzędnik nie ma prawa odmówić Ci nadania numeru NIP czy zarejestrowania do podatku VAT.

Informacje przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu zapisów art. 66. Kodeksu Cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.) i nie dotyczą sprzedaży podmiotów, o których mowa w art. 151 KSH (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych).

Zostaw komentarz

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić