Otworzyłeś firmę i co dalej – 6 sposobów na usprawnienie działania firmy i obniżenie kosztów
 

Otworzyłeś firmę i co dalej – 6 sposobów na usprawnienie działania firmy i obniżenie kosztów

Dodano 24 października 2018 w kategorii Wirtualne biuro

Własna firma to marzenie wiele osób. Choć sama rejestracja działalności jest dziś procesem szybkim i stosunkowo prostym, zdecydowanie więcej wyzwań przynosi jej prowadzenie. Co zrobić, aby biznes działał prężnie i przynosił zyski? Jak skutecznie obniżyć koszty? Podpowiadamy

Prowadzenie biznesu daje wolność, niezależność oraz zapewnia szerokie możliwości rozwoju. Z drugiej strony — niesie za sobą także ogrom wyzwań, którym nie każdy będzie w stanie podołać. Własna firma to nieustająca konieczność wychodzenia ze strefy komfortu, szukania kreatywnych rozwiązań oraz sprawdzania swoich możliwości. Jesteś pełen werwy? Uwielbiasz wyzwania? W pracy „na swoim” poczujesz się jak ryba w wodzie.

Nie tylko charakter

Choć określone cechy charakteru mogą znacząco pomóc w prowadzeniu własnej firmy, nie zagwarantują sukcesu i imponujących przychodów. Oprócz naturalnych predyspozycji do pracy u siebie warto mieć także dobrą strategię. Strategię, która pomoże usprawnić codzienne działania, obniżyć koszty i… wygenerować wyższe zyski. Jak usprawnić działania firmy i obniżyć koszty?

Świadczysz usługi dla firm? Wejdź na VAT

Jeśli decyzja o byciu VAT-owcem pozostaje w Twoich rękach, zdecydowanie warto to zrobić. Dlaczego? Choć wielu przedsiębiorców uważa, że jako VAT-owcy coś stracą (muszą przecież odprowadzić dodatkowy podatek), to tylko pozory. Rzeczywisty ciężar VAT-u ponosi nie przedsiębiorca, ale konsumenci korzystający z towarów i usług. Twoją rolą jest więc jedynie bycie pośrednikiem w procesie podatkowym. Będąc płatnikiem VAT-u, nic nie tracisz. Możesz za to zyskać. Jak to możliwe?

Wyobraź sobie, że chcesz kupić do firmy nowy komputer. Jego cena wynosi 3690 zł. Na sumę tę składa się kwota netto – 3000 zł oraz podatek VAT (23 proc.) – 690 zł. Bez względu na to, czy jesteś czynnym płatnikiem VAT-u, czy też nie, będziesz musiał zapłacić za niego tyle samo. VAT-owcy będą mogli jednak odliczyć kwotę VAT-u od kwoty należnego do odprowadzenia podatku. Fiskusowi będziesz musiał przelać bowiem wyłącznie różnicę między podatkiem należnym a naliczonym.

Jeśli kwota należnego do odprowadzenia VAT-u z tytułu sprzedanych usług lub produktów w danym miesiącu wyniesie 1000 zł, będziesz mógł odjąć od niej 690 z. Tym samym przelejesz na konto skarbówki jedynie 310 zł.

Będąc VAT-owcem, zyskujesz więc w stosunku do sytuacji, gdybyś nim nie był.

Ważne: jeśli świadczysz usługi przede wszystkim dla osób prywatnych, rejestracja do podatku VAT będzie już mniej zasadna. Choć zaoszczędzisz na zakupach, Twoi klienci zapłacą za usługi 23% więcej (nie dotyczy usług zwolninych z vat lub o preferencyjnej stawce). Jako czynny podatnik VAT, będziesz musiał bowiem doliczyć do kwoty netto podatek.

Gromadź nawet drobne koszty

Często zdarza się, że robiąc drobne zakupy do biura lub tankując firmowy samochód na niewielkie kwoty, przedsiębiorcy nie biorą faktur. Po co, przecież to tylko 30 zł? Szkoda czasu, przecież zrobiłem zakupy tylko na 25 zł. Sukces, zwłaszcza w biznesie jest sumą drobnych kroków. Myśląc w ten sposób, dziś zaoszczędzisz 50 zł. Kiedy za kilka miesięcy lub lat Twoja firma będzie zarabiać więcej, dobre nawyki przełożą się na zdecydowanie wyższe oszczędności.

Deleguj obowiązki

Mówi się, że każdy właściciel firmy musi być sterem, żeglarzem i okrętem. Rzeczywiście, ostateczna odpowiedzialność za każdy, nawet najmniejszy element działalności spoczywa właśnie na nim. Nie oznacza to jednak, że wszystkie obowiązki musi wykonywać wyłącznie właściciel. Aby zająć się tym, co naprawdę lubisz i umiesz, deleguj zadania. Działanie zgodne ze swoimi predyspozycjami i talentami prędzej czy później przyniesie odczuwalne korzyści. Branie na siebie obowiązków, o których nie masz zielonego pojęcia i których zwyczajnie nie lubisz, będzie źródlem frustracji i niezadowolenia.

Naucz się, jak działa system podatkowy

Choć trudno w to uwierzyć, wielu początkujących przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak działa polski system podatkowy. Oddając finanse w ręce biura rachunkowego, czują się „zwolnieni z obowiązków”. Choć dobry księgowy to prawdziwy skarb, całkowite oddanie odpowiedzialności za firmowe finanse komuś obcemu jest przejawem niedojrzałości. Wiedząc „jak to działa” zyskasz ogromną dawkę pewności siebie i będziesz podejmował świadome, podyktowane dobrem firmy decyzje.

Znajdź dobre biuro rachunkowe

Znajomość systemu podatkowego wcale nie oznacza, że musisz samodzielnie rozliczać podatki, składać deklaracje podatkowe i przesyłać do skarbówki Jednolite Pliki Kontrolne. Wręcz przeciwnie. Dzięki wsparciu dobrego biura rachunkowego zrzucisz z ramion kłopotliwą papierologią i będziesz mógł robić to, na czym znasz się najlepiej. Zachowasz również pewność, że Twoje finanse są w najlepszych rękach, a w razie jakichkolwiek kłopotów masz u boku profesjonalistę.

Wynajmij wirtualne biuro

Wirtualne biuro to usługa, polegająca na udostępnienie przedsiębiorcy adresu oraz zapewnieniu mu dodatkowych usług, takich jak obsługa korespondencji, linii telefonicznej czy wynajem sali konferencyjnej. Zalety wirtualnego biura docenią zwłaszcza specjaliści wolnych zawodów oraz firmy otwierające oddział w nowym mieście czy kraju.

Wynajmując wirtualne biuro, zyskasz wszystko to, co posiadają najlepiej prosperujące firmy — doskonałą lokalizację firmy (w przypadku Gold Place jest to centrym Warszawy, przy al. Jana Pawła II 27, w rozpoznawalnym biurowcu klasy A – Atrium Centrum), obsługę recepcyjną, indywidualny numer telefonu, możliwość korzystania z sali konferencyjnej i miejsca do pracy na coworkingu lub prywatnym biurze serwisowanym. W przeciwieństwie do korporacji mających siedzibę w tym samym biurowcu, za wszystkie udogodnienia zapłacisz nie więcej niż kilkaset złotych miesięcznie.

Opłatę za wynajem wirtualnego biura wrzucisz w koszty, zmniejszając tym samym podstawę opodatkowania.

Nie bój się pomyłek

Rozpoczynając swoją przygodę z własnym biznesem, z pewnością popełnisz wiele błędów. Zgodnie z mądrym porzekadłem „nie popełnia ich jedynie ten, kto nic nie robi”. Kluczem do sukcesu powinno być jednak wyciągnięcie wniosków z gaf i niedociągnięć. Dzięki temu nauczysz się zdecydowanie więcej niż mógłbyś przypuszczać.

Zostaw komentarz

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić