Kiedy warto pomyśleć o pracy zdalnej?
 

Kiedy warto pomyśleć o pracy zdalnej?

środa, 5 Listopad 2014 w kategorii Praca zdalna

Jeśli zastanawiasz się, czy swoją pracę mógłbyś wykonywać zdalnie, z domu lub z centrum coworkingowego, weź pod uwagę dwie możliwości. Pierwsza to praca na odległość w pełnym wymiarze czasu pracy. Druga, to łączenie pracy zdalnej ze stacjonarnym wykonywaniem obowiązków.

Istnieją takie sytuacje, w których praca zdalna jest jedyną możliwością zarabiania. Może to wynikać np. z choroby lub niepełnosprawności, które czyniłyby codzienne dojazdy do pracy niemożliwymi lub wyjątkowo uciążliwymi. Wówczas komputer z dostępem do internetu okazuje się doskonałym rozwiązaniem, pozwalającym prowadzić życie zawodowe na przekór życiowym trudnościom.

Przeczytaj też:

Praca zdalna może się jednak doskonale sprawdzić również w sytuacji przejściowych ograniczeń, a nawet wtedy, gdy żadne przeszkody nie utrudniając Ci pracy w biurze.

Absolutnie „nie” lub absolutnie „tak”

Możliwość pracy na odległość warto omówić z pracodawcą już na samym początku współpracy, nawet wtedy, jeśli nie zamierzasz z takiej opcji skorzystać. Warto dowiedzieć się, jaką politykę stosuje firma wobec pracy na odległość.

Jeśli przedsiębiorstwo absolutnie nie dopuszcza wykonywania obowiązków poza biurem, może to stanowić kłopot w sytuacji wystąpienia przejściowych, choćby krótkotrwałych trudności. Jeśli nie będziesz mógł dotrzeć do pracy na czas np. z powodu wichury lub pod wpływem konieczności nagłej opieki nad dzieckiem, będziesz skazany na posiłkowanie się urlopem na żądanie. Jeśli natomiast Twój pracodawca wyznaje bardziej liberalne zasady, być może uda Ci się z nim porozumieć, abyś od czasu do czasu swoje obowiązki mógł realizować zdalnie.

Na drugim biegunie możliwości znajduje się praca zdalna w pełnym wymiarze czasu. Wiele nowoczesnych, nawet międzynarodowych firm działa w ten sposób, że jej pracownicy wykonują swoje obowiązki w domach. Dzięki temu przedsiębiorstwo może zatrudnić lub podjąć współpracę z wybitnymi specjalistami z całego świata, a ograniczenia geograficzne przestają być jakimkolwiek problemem. Oczywiście nie trzeba mieszkać na drugim końcu świata, by docenić pracę zdalną. Dzięki takiemu systemowi pracy firmy mogą ograniczać rozmiary wynajmowanej przestrzeni biurowej, a pracownicy zyskują większą swobodę.

Praca zdalna wymaga co prawda lepszej organizacji czasu i umiejętności oddzielania życia zawodowego od prywatnego, z drugiej jednak strony, pozwala uniknąć straty czasu na dojazdy, ploteczki w firmowej kuchni i jałowe zebrania.

System mieszany                                          

Nie zawsze jednak praca na odległość będzie możliwa. Istnieją co najmniej dwa poważne ograniczenia dla takiego rozwiązania:

  1. gdy dane stanowisko wymaga częstego uczestniczenia w zebraniach pracowniczych lub w  spotkaniach z klientami (zdalnie nie może pracować np. recepcjonistka);
  2. gdy praca wiąże się z obsługą takich programów komputerowych, urządzeń lub innych narzędzi, które są udostępniane tylko na terenie przedsiębiorstwa.

Zdarza się jednak, że z firmowych narzędzi nie trzeba korzystać codziennie, a i zebrania lub inne spotkania odbywają się tylko w określone dni tygodnia. Wówczas można rozważyć pomysł pracy zdalnej wykonywanej na przemian z pracą stacjonarną. Rozwiązanie takie w szczególności można polecić np. rodzicom małych dzieci, którzy chcą sprawować nad nimi opiekę w domu, jednocześnie pracując. W mieszanym trybie pracy konieczność zatrudnienia opiekunki lub zapewnienia dziecku innej opieki pojawia się nie 5, a np. 2 razy w tygodniu.

W jakich jeszcze sytuacjach warto pomyśleć o pracy zdalnej? Czekamy na Wasze pomysły!

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (Oceń pierwszy!)

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić