Jak zaplanować dojazd na spotkanie?
 

Jak zaplanować dojazd na spotkanie?

Dodano 18 stycznia 2017 w kategorii Praca zdalna

Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub freelancerem, prawdopodobnie przynajmniej od czasu do czasu spotykasz się ze swoimi klientami, innymi kontrahentami lub np. musisz dojechać do urzędu. W zależności od specyfiki Twojej działalności, konieczność dojazdu może być bardzo częsta lub sporadyczna – zawsze jednak warto szukać takiego sposobu podróżowania, który będzie optymalny pod względem czasu i kosztów.

W praktyce biznesowej jest dziś właściwie standardem, że to przedstawiciel firmy, która chce świadczyć swoje usługi dla innego przedsiębiorstwa, dojeżdża do swojego potencjalnego klienta, by przedstawić szczegóły oferty. W niemniejszym stopniu dotyczy to samodzielnych przedsiębiorców czy freelancerów. Prowadząc nawet najmniejszy biznes, musisz zakładać, że wyjazdy na spotkania będą stanowiły istotny element Twojej codzienności. Zazwyczaj nie będą to jednak dalekie podróże, ale krótkie przejazdy po mieście.

No właśnie – czy zawsze krótkie? Dużo zależeć może od czasu wyjazdu. Jeśli umawiasz się na spotkanie z klientem w jego biurze, zaproponuj termin poza godzinami szczytu. Nie proponuj spotkania o godzinie 8-9 rano lub 15-16 popołudniu. Np. w Warszawie przejazd pomiędzy skrajnymi dzielnicami Warszawy poza godzinami szczytu trwa ok. 30-40 minut, podczas gdy w czasie korków może się wydłużyć do 1,5 godziny. W efekcie, dojazd na godzinne spotkanie może wymagać 3-godzinnej podróży (w obydwie strony).

Drugi czynnik, który będzie miał wpływ na czas przejazdu, to wybór odpowiedniego środka transportu. Generalnie warto trzymać się poniższych zasad.

Jazda własnym samochodem – może być szybkim i dogodnym rozwiązaniem, ale tylko wtedy, jeśli uda Ci się uniknąć korków i wyczerpujących poszukiwań miejsca do parkowania. Jeśli na spotkanie wybierasz się poza godzinami szczytu, a pod firmą klienta masz zapewnione miejsce na parkingu, możesz zdecydować się na auto.

Podróż taksówką – wbrew pozorom, wcale nie musi być najdroższym rozwiązaniem, a dodatkowo zwolni Cię z konieczności poszukiwania parkingu. Taksówka podwiezie Cię zazwyczaj pod same drzwi firmy klienta. W dogodnym rozliczeniu pomogą abonamenty dla klientów firmowych, często powiązane z rabatami. Dodajmy, że rezygnując z własnego auta na rzecz taksówki, zaoszczędzisz nie tylko na kosztach paliwa, ale również na ubezpieczeniu, naprawach, przeglądach itd.

Dojazd komunikacją miejską – największe uzasadnienie ma wtedy, gdy poruszasz się po dobrze skomunikowanych dzielnicach i masz blisko na przystanek. Jeśli przystanek autobusowy znajduje się tuż pod biurem lub domem, a autobusy podjeżdżają co kilka minut, szkoda na czasu na zamawianie taksówki, czy nawet uruchamianie auta. Jeszcze lepiej, jeśli możesz podróżować tramwajem (jeździ wolniej, ale rzadziej jest zablokowany przez korki) lub metrem (całkowita wolność od korków!).

Pociągiem po mieście i pod miasto – jeśli przemieszczasz się pomiędzy dwoma dzielnicami połączonymi linią kolejową, wybór pociągu może być bardzo korzystny. W Warszawie i niektórych innych miastach dobrze sprawdza się Szybka Kolej Miejska. Np. w Warszawie pociągi SKM kursują co pół godziny.

Podróże „hybrydowe” – kto powiedział, że zawsze musisz jechać jednym środkiem transportu? Jeśli mieszkasz poza centralnymi dzielnicami i nie chcesz tracić czasu na przystanku, zamów taksówkę, która zawiezie Cię na stację metra, przystanek tramwajowy lub dogodniejszy przystanek autobusowy. Wybieraj najdogodniejszy transport na poszczególnych odcinkach.

A może rower? To też jest rozwiązanie – jeśli odległość do firmy klienta nie jest duża, pomyśl czy nie najszybciej dotrzesz do celu na rowerze. Weź jednak pod uwagę, że na rower nie założysz np. garnituru. Rower będzie odpowiedni, jeśli spotkanie nie wiąże się z koniecznością założenia starannego stroju.

Podobnie w przypadku skutera lub motocykla. Taki jednoślad pozwoli ominąć większość korków, ale podczas niektórych spotkań skórzana kurta i kask w dłoni nie będą właściwymi atrybutami przedsiębiorcy. Wybór środka transportu należy więc dopasować również do charakteru spotkania.

Zawsze jednak szukaj sprytnych rozwiązań, które będą najlepiej dopasowane do Twojej indywidualnej sytuacji. Np. specyfika Twojego biznesu może pozwalać Ci na dojeżdżanie do klienta na skuterze, podczas gdy dla kogoś innego, przemierzającego tę samą trasę, bardziej właściwa będzie np. taksówka.

 

Zostaw komentarz

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić