Jak pozyskiwać klientów w internecie?
 

Jak pozyskiwać klientów w internecie?

środa, 8 Październik 2014 w kategorii Praca zdalna, Startup

Dziś, kiedy coraz większy odsetek ludzi na świecie ma dostęp do wirtualnej sieci, wszyscy tworzymy ogromną społeczność, w której każdy może skontaktować się niemal z każdym. Dla przedsiębiorcy oznacza to nieskończone możliwości pozyskiwania klientów!

Jeśli zastanawiasz się jak wykorzystać internet do zdobywania klientów, być może od razu zaczynasz myśleć o stronie internetowej. Jednak, co może zaskakiwać, wiele młodych i nowoczesnych firm nie posiada strony www w klasycznym rozumieniu. Rolę oficjalnej strony może z powodzeniem pełnić np. profil na Facebooku lub wizytówka w innym portalu.

Przeczytaj także:

Strona internetowa

W większości przypadków własna strona internetowa bardzo się jednak przydaje. Jeśli chcesz, aby taka strona naprawdę przyciągała klientów, zwróć uwagę na kilka spraw.

Pozycjonowanie – nagłówki, początki zdań, opisy usług to elementy, które powinny wprost odnosić się do sedna tego, czym się zajmujesz. Jeśli zdecydujesz się na zbyt wymyślne, czy artystyczne opisy, wypozycjonowanie takiej strony może być trudniejsze. Na stronie powinieneś umieścić takie hasła, które będą chętnie wyszukiwane w Google przez osoby poszukujące produktów i usług, jakie oferujesz.

Odpowiedni język – najczęściej oznacza to: im prościej, tym lepiej. Pisz tak, aby potencjalni klienci od razu rozumieli Twoją ofertę, bez konieczności kilkukrotnego jej czytania.

Pożyteczne informacje – treści na wielu stronach internetowych zostały tak przygotowane, by zachęcić do kontaktu w celu uzyskania dodatkowych informacji. Warto zachęcać do kontaktu, ale niezależnie od tego, potencjalni klienci powinni od razu znaleźć to, co ich najbardziej interesuje. W innym przypadku szybciej przejdą na stronę konkurencji niż napiszą maila lub zadzwonią, by np. dowiedzieć się o ceny.

Zobacz na co jeszcze zwracać uwagę, budując stronę internetową dla firmy.

Atrakcyjna oprawa graficzna – czyli wygląd ma znaczenie! Duże, czytelne fonty, wysokiej jakości zdjęcia, przejrzysty układ strony, przystępnie i poprawnie napisane teksty zachęcą internautę do dłuższego pozostania na stronie i do dokładniejszego zapoznania się z Twoją ofertą.

Mailing

Wysyłanie maili z ofertą może mieć bardzo różną postać. Możesz zamówić mailing w firmie zewnętrznej albo skorzystać z systemów do przygotowania samodzielnej wysyłki. Jeśli jednak wysyłasz maile pod tysiące przypadkowych adresów, możesz być pewien, że taka reklama zostanie potraktowana jako niechciany spam.

Wysyłanie maili ofertowych może jednak wyglądać zupełnie inaczej. Możesz przygotowywać newsletter dla klientów, którzy zgodzą się na taką subskrypcję. Możesz także przygotowywać indywidualne oferty dla firm, które dopiero chciałbyś pozyskać do współpracy.. Jeśli świadczysz usługi skierowane do klientów biznesowych, właśnie to ostatnie rozwiązanie polecamy najbardziej. Każdą taką ofertę spersonalizuj, tak aby odbiorca wiedział, że została przygotowana specjalnie dla niego

Portale ze zleceniami

Portale typu Oferia, Favore, Freelancity czy Zlecenie przez net dają możliwość pozyskania klientów w ramach konkursów ofert. Klienci opisują zadanie, do wykonania którego poszukują wykonawcy, a następnie wybierają oferentów spośród osób i firm, które zgłoszą się do realizacji zlecenia.

Wady? Największa polega na tym, że zwycięzcami najczęściej okazują się ci oferenci, którzy zaproponowali najniższe ceny.  To powoduje, że w najbardziej konkurencyjnych branżach obowiązują „głodowe” stawki.

Ale jest też co najmniej jeden poważny plus – raz pozyskany w ten sposób klient, jeśli będzie zadowolony z realizacji zamówienia, może chcieć kontynuować współpracę, czasem nawet za znacznie wyższą cenę. Jeśli więc chwilowo brakuje Ci klientów, nie unikaj tego typu portali. Najlepiej zasubskrybuj informacje o nowych ofertach z Twojej branży i odpowiadaj na najciekawsze z nich.

Aukcje i porównywarki

Jeśli zajmujesz się sprzedażą produktów, nie zapomnij o portalach Allegro czy eBay. Nawet jeśli dodatkowo masz własny sklep internetowy, z pewnością szybko przekonasz się, że bardzo wielu klientów trafi do Ciebie nie przez wyszukiwarkę, ale właśnie ze strony Allegro. Niektórzy kupujący w ogóle nie szukają sklepów w sieci – po prostu, gdy czegoś potrzebują, od razu wchodzą na strony portali aukcyjnych.

Dla innych natomiast pierwszym wyborem są porównywarki cenowe typu Ceneo czy Skąpiec. Dlatego jeśli zajmujesz się sprzedażą detaliczną, tam także powinieneś być.

Portale społecznościowe

Czy Facebook sprzedaje? Odpowiedzi na to pytanie wciąż budzą emocje. Przyjmijmy więc kompromisową odpowiedź – Facebook oraz inne portale społecznościowe (np. Google+, Pinterest, Foursquare) rzadko pomagają w sposób bezpośredni sprzedawać produkty bądź usługi.

Pozwalają jednak tworzyć społeczność osób zainteresowanych daną marką i budować jej wizerunek. Pozyskiwanie klientów za pośrednictwem mediów społecznościowych może być trudniejsze i bardziej długotrwałe od innych sposobów promocji, ale za to umożliwia pozyskanie klientów bardziej zaangażowanych, lojalnych, którzy w przyszłości staną się ambasadorami marki.

To tylko kilka możliwości, które pozwolą Ci wykorzystać internet w promowaniu Twojego biznesu oraz w pozyskiwaniu klientów. Który uważasz za najskuteczniejszy? A może znasz inne, lepsze sposoby? Jeśli tak, zaproponuj je w komentarzu poniżej.

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (Oceń pierwszy!)

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić