Gotowa spółka czy założenie firmy od podstaw – wady i zalety
 

Gotowa spółka czy założenie firmy od podstaw – wady i zalety

Dodano 17 października 2018 w kategorii Startup

Chcesz rozpocząć działalność pod szyldem spółki z. o. o.? Aby tego dokonać, nie musisz rejestrować firmy „od podstaw”. Alternatywą dla samodzielnej rejestracji podmiotu może być zakup gotowej spółki. W artykule omówimy wady i zalety obu wariantów.

Spółka z o.o. to kapitałowa spółka handlowa, która może być założona przez jedną lub więcej osób. Posiada własną osobowość prawną, a jej funkcjonowanie reguluje Kodeks spółek handlowych. Rejestrując spółkę:

 • ochronisz osobisty majątek przed wierzycielami i komornikiem. Odpowiedzialność wspólników spółki jest bowiem ograniczona jedynie do wysokości wniesionego kapitału. W praktyce oznacza to, że za długi spółki odpowiada ona sama, a nie Ty;
 • unikniesz konieczności regulowania składek do ZUS-u. Wspólnicy spółki z o.o. nie mają obowiązku comiesięcznego przelewania na konto ZUS-u wysokich składek. Wyjątkiem jest jedynie jednoosobowa spółka z o.o.;
 • zyskasz większy prestiż w oczach aktualnych i potencjalnych klientów. Spółka z o.o. jest bowiem postrzegana jako „poważniejsza” i bardziej wiarygodna niż jednoosobowa działalność gospodarcza;
 • zabezpieczysz przyszłość swoich najbliższych. Udziały w spółce są dziedziczone. Po śmierci wspólnika, przechodzą więc w ręce spadkobierców;
 • zyskasz szerokie możliwości optymalizacji podatkowej. Dzięki temu możesz płacić zdecydowanie niższy podatek dochodowy. Legalnie i zgodnie z prawem.

Jak założyć spółkę z o.o.?

Jeśli chcesz prowadzić działalność pod szyldem spółki z o.o., możesz:

 • zarejestrować podmiot w tradycyjny sposób, składając w sądzie wniosek rejestrowy,
 • zarejestrować podmiot przez internet, korzystając z trybu S24,
 • kupić gotową, w pełni przygotowaną do „wejścia” na rynek spółkę.

Który z wariantów okaże się najlepszym wyborem?

Samodzielna rejestracja spółki

Aby zarejestrować spółkę samodzielnie, możesz podpisać umowę spółki u notariusza lub skorzystać z internetowego trybu S24. Każda z opcji ma jednak zarówno zalety, jak i ograniczenia. Jeśli wybierzesz tradycyjną rejestrację firmy, musisz liczyć się nawet z kilkumiesięcznym oczekiwaniem na dokonanie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Pracownicy urzędów mają na swoich barkach zdecydowanie więcej obowiązków, niż są w stanie udźwignąć. Efektem takiego stanu rzeczy jest wydłużenie procesu rejestracji nawet do 1-2 miesięcy. A to dla wielu przedsiębiorców zdecydowanie zbyt długo.

Rejestracja podmiotu w trybie S24 trwa zdecydowanie krócej. Wiąże się z jednak z innymi wyzwaniami. Zakładając spółkę przez internet, będziesz musiał skorzystać z gotowego szablonu umowy. Na etapie rejestracji nie można go zmienić i dostosować do własnych potrzeb. Takie obostrzenia mogą więc stanowić ograniczenie swobody wspólników nowej spółki i uniemożliwić dostosowanie zapisów do specyfiki działalności firmy.

W przypadku obu sposobów zawiązania spółki sporą niedogodnością może być również proces rejestracji do podatku VAT. Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy o VAT, obowiązującej od 1 stycznia 2017 roku, obowiązkiem kontrolerów skarbowych jest ręczna weryfikacja wiarygodności przedsiębiorców. Choć zgodnie z prawem, urzędy skarbowe powinny „uporać się” z tym w ciągu 30 dni, taki okres pozostaje wyłącznie w sferze teorii. Nierzadko termin ten przedłuża się nawet do 2-3 miesięcy. Przedsiębiorca nie może więc swobodnie działać, pozostając na „łasce i niełasce” fiskusa.

Ile kosztuje samodzielna rejestracja spółki?

Łączne koszty założenia spółki z o.o. w sposób tradycyjny z umową podpisaną notarialnie wyniosą 1 113 zł (dla kapitału zakładowego 5000 zł). Dla spółki zakładanej przez internet będzie to 373,19 zł.

Zalety samodzielnej rejestracji spółki z o.o.:

 • niskie koszty rejestracji,
 • możliwość zarejestrowania spółki przez internet,
 • możliwość dowolnego kształtowania zapisów umowy (w przypadku rejestracji spółki w tradycyjny sposób).

Wady samodzielnej rejestracji spółki:

 • długi okres oczekiwania na dokonanie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym,
 • długi okres oczekiwania na rejestrację do podatku VAT,
 • duża ilość formalności,
 • ograniczone możliwości modyfikowania wzorca umowy (w przypadku rejestracji spółki w trybie S24).

Zakup gotowej spółki z o.o.

Alternatywą dla samodzielnej rejestracji może być zakup gotowej spółki. Takie transakcje są w pełni legalne, zgodne z prawem i… coraz popularniejsze. Gotowe spółki to zarejestrowane kilka miesięcy lub nawet kilka lat wcześniej podmioty, przeznaczone do dalszej odsprzedaży. Posiadają komplet dokumentów, numery NIP, REGON oraz szerokie PKD. Większość z nich jest też zarejestrowana do podatku VAT/VAT-UE. Co istotne taka spółka mimo że była zarejestrowana wcześniej, nigdy nie prowadziła działalności. Miała natomiast składane deklaracje VAT, JPK czy sprawozdania finansowe.

Mówiąc w sporym uproszczeniu, kupując gotową spółkę, wszystkie niedogodności związane z samodzielną rejestracją możesz zrzucić na barki kogoś innego. Podpisując umowę kupna — sprzedaży udziałów, stajesz się udziałowcem pełnowartościowego, w pełni przygotowanego do funkcjonowania na rynku podmiotu. Całą najbardziej żmudną i kłopotliwą pracę wykonuje więc za Ciebie ktoś inny.

Kupując gotową spółkę, możesz rozpocząć działalność nawet z dnia na dzień, co stanowi ogromną oszczędność czasu oraz pozwala na szybką realizację atrakcyjnych inwestycji i planów biznesowych. Choć po podpisaniu umowy konieczne będzie złożenie w sądzie rejonowym z wydziałem KRS dokumentów aktualizujących dane spółki, nowi udziałowcy mogą reprezentować spółkę, wystawiać faktury oraz podpisywać dokumenty już od momentu sprzedaży i powzięcia uchwały o zmianie zarządu.

Ile kosztuje gotowa spółka?

Wbrew obiegowej opinii, gotowe spółki wcale nie są drogie! Koszt zakupu uzależnione są od formy prawnej, stażu spółki czy dodatkowych atrybutów jak licencje i zezwolenia, które może posiadać oraz ewentualnego skorzystania z dodatkowych usług jak wirtualne biuro czy obsługa księgowa. Pełny koszt zakupu gotowej spółki w Gold Place zaczyna się już od 1 799 zł. Sprawdź aktualny cennik gotowych spółek.

Zalety zakupu gotowej spółki:

 • oszczędność czasu,
 • brak konieczności samodzielnego załatwiania żmudnych formalności,
 • możliwość kupna spółki ze stażem. Odpowiedni staż firmy może ułatwić uzyskanie leasingu, dotacji lub umożliwić wzięcie udziału w przetargu,
 • możliwość kupna spółki wyposażonej w licencje, koncesje czy zezwolenia,
 • możliwość rozpoczęcia działalności z dnia na dzień;
 • wsparcie doświadczonych specjalistów.

Wady zakupu gotowej spółki:

 • niepewność transakcji (takie ryzyko da się wyeliminować, sprawdzając kompetencje sprzedawcy i „prześwietlając” sam podmiot – należy pamiętać aby zakupu dokonywać od firmy, która się w tym specjalizuje i daje pisemną gwarancję braku zobowiązań oraz braku wcześniejszej działalności spółki. Istotne jest aby firma, która sprzedaje spółkę była jej założycielem a nie jedynie pośrednikiem czy rodzajem “komisu” dla spółek),
 • konieczność dokonania zmian w KRS.

Zarejestrować czy kupić?

Zdecydowana większość przedsiębiorców decyduje się na samodzielną rejestrację spółki. Warto wiedzieć jednak, że głównym powodem takich decyzji nie jest wcale ogrom zalet, lecz… brak wiedzy na temat dostępnych alternatyw. Wiele osób rozważających rejestrację spółki zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy, że może kupić legalnie gotowy podmiot i zacząć prowadzić działalność…nawet tego samego dnia. Jeśli chcesz uniknąć długiego oczekiwania na rejestrację, żmudnych formalności frustracji… kupno gotowej spółki okaże się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.

Jeśli potrzebujesz pomocy w rejestracji firmy lub zdecydowałeś się na zakup gotowej spółki, napisz do nas lub zadzwoń a pomożemy Ci we wszystkich formalnościach.

Zostaw komentarz

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić