5 sposobów, by oddzielić życie prywatne od zawodowego
 

5 sposobów, by oddzielić życie prywatne od zawodowego

Dodano 7 stycznia 2015 w kategorii Startup

Komuś, kto pracuje w biurze, może się wydawać, że osoby pracujące zdalnie nie są zagrożone pracoholizmem, ponieważ mogą same ustalać sobie czas pracy i wypoczynku. To jednak mit!

Wypoczynek może sprawiać trudność. Coraz częściej zdarza się, że ludzie wyjeżdżają na wczasy z laptopem, a potem nawet sącząc drinka w knajpce przy plaży wciąż sprawdzają służbowe maile. Ale w taki sposób nie da się wypocząć – dla organizmu, dla psychiki, to nadal będzie praca.

Przeczytaj też:

 

Gdzie się podział czas?

Jeśli sądzisz, że problemy z wypoczynkiem mają wyłącznie osoby pracujące w dużych korporacjach, jesteś w błędzie. Praca w stałym miejscu i w regularnych godzinach tak naprawdę ułatwia oddzielenie obowiązków służbowych od życia osobistego.

Większą trudność mogą mieć z tym osoby, które np. pracują w domu. Trzeba przecież nie tylko sprawdzić maile, przygotować raporty, zrealizować zamówienia, ale także nakarmić psa, zrobić zakupy, włączyć pralkę, a potem wyjąć i rozwiesić pranie… W efekcie czas, który miał być przeznaczony na pracę zostaje „zjedzony” przez 1001 drobnych czynności domowych, które w innych okolicznościach zostałyby wykonane po pracy.

Efekt takiego pomieszania obowiązków domowych i firmowych to ciągłe zmęczenie, poczucie, że nie wyrabiasz się z pracą, a w końcu złość, frustracja i siedzenie po nocach, aby nadrobić to, czego nie udało Ci się wykonać w dzień. Jeśli przez taki tryb życia coraz mniej czasu znajdujesz dla siebie i zaczynasz mieć poczucie winy, gdy zajmujesz się czym innym niż pracą, wiedz, że mogą być to pierwsze objawy pracoholizmu.

Pracować długo czy efektywnie?

Uratować może Cię spostrzeżenie, że na ogół pracując „po godzinach” osiągasz słabsze efekty. Aby wykonać te same czynności, co w dzień, musisz poświęcić na nie więcej czasu. Nocą trudniej się skoncentrować i łatwiej wpaść w pułapkę robienia sobie częstych przerw na Facebooka czy inne portale internetowe.

Wielogodzinne siedzenie przed komputerem, nawet wtedy, gdy nie przynosi to już efektów, poczucie przymusu, brak satysfakcji z wykonywanej pracy, to wystarczające powody, by wprowadzić radykalne zmiany.

Jeśli chcesz pracować dobrze, odnosić sukcesy i odczuwać satysfakcję z pracy, musisz znaleźć czas na wypoczynek. A to będzie możliwe, jeśli lepiej oddzielisz czas pracy od czasu dla siebie i dla rodziny.

Co zrobić, aby oddzielić czas pracy od czasu wolnego?

1. Zainteresuj się coworkingiem

Firmy, które oferują usługi takie jak: wirtualny sekretariat i wirtualne biuro, często proponują także możliwość pracy na jednej przestrzeni z innymi coworkerami. Rezerwując biurko na określony czas, musisz nauczyć się dyscypliny. Jeśli wynajem biurka do pracy na 8 godzin, przez 5 dni w tygodniu jest dla Ciebie zbyt kosztowny, spróbuj pracować w takim trybie 2-3 godziny dziennie lub np. przeznacz na taką pracę 2-3 dni w tygodniu. Najważniejsze, że taka praca pomoże Ci w wyrabianiu dobrych nawyków. Potem staraj się korzystać z nich także podczas pracy w domu.

2. Przestrzegaj czasu pracy

Bądź w tej kwestii rygorystyczny. Ustal, że pracujesz np. w godz. od 8. do 16. i jeśli tylko nie nastąpi jakieś nagłe i szczególnie ważne zdarzenie, nie pozwalaj sobie na odstępstwa od tej reguły. To znaczy, że o godzinie 8:00 musisz siedzieć już przy biurku, ale o 16:05 komputer powinien być wyłączony, choćbyś miał ochotę przeznaczyć jeszcze 20 minut na dokończenie projektu.

3. Zaplanuj czas po pracy

Doskonały sposób, aby wprowadzić dyscyplinę związaną z kończeniem pracy o ustalonej godzinie jest planowanie innych zajęć zaraz po pracy. Jeśli pracę kończysz o 16:00, zarezerwuj bilet do kina lub umów się ze znajomym na kawę na godz. 16:30. Na podobną godzinę rezerwuj wizytę u lekarza, fryzjera itd. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych dyskusji z samym sobą – nie będzie już opcji przedłużenia pracy o „jeszcze chwilkę”.

4. Znajdź angażujące hobby

Kolejny sposób, by nie myśleć tylko o pracy, to znalezienie hobby, które będzie od Ciebie wymagało pewnego zaangażowania – także czasowego. Zajęcia z zumby, karate, czy jeździectwa mogą sprawić, że wypoczynek od pracy nabierze nowego, fascynującego wymiaru.

5. W weekend odetnij się od świata

Zrób to! Już w najbliższy weekend nie włączaj komputera, a jeśli możesz sobie na to pozwolić, wyłącz także telefon. Od czasu do czasu odetnij się od wirtualnego świata. W zamian poszukaj przyjemnych zajęć, którym mógłbyś się oddać w świecie realnym. Naucz się cieszyć drobiazgami, szukaj pretekstów do spotkań, spacerów i odkrywania nowych zainteresowań. Pomyśl także o spędzeniu czasu z muzyką lub z dobrą książką.

Pracując zdalnie, możesz też postąpić inaczej – np. pracować w weekendy, ale w zamian odebrać sobie dni wolne w tygodniu. Co ciekawe, nawet niektóre biura coworkingowe umożliwiają pracę w sobotę i niedzielę.

 

A jakie są Twoje sposoby na oddzielenie czasu na pracę od życia prywatnego? Co najlepiej motywuje Cię do tego, by znaleźć czas dla siebie?

Informacje przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu zapisów art. 66. Kodeksu Cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.) i nie dotyczą sprzedaży podmiotów, o których mowa w art. 151 KSH (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych).

Zostaw komentarz

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić